Jesteś tutaj: HomeRegionDziwne zasady debaty publicznej

Dziwne zasady debaty publicznej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 14 listopad 2012 10:26

Wczoraj miała miejsce konferencja prasowa posłów PO Pawła Olszewskiego oraz jego toruńskiego kolegi Tomasza Lenza. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej była ona poświęcona związkom międzygminnym.

 

Na początek chcemy poinformować, że o konferencji dowiadujemy się z innych mediów, gdyż naszej redakcji nie zawiadomiono o niej. Zapewne ma to związek z tym, że konferencja odbyła się w Toruniu.

 

Z publikacji Gazety Wyborczej dowiadujemy się, że posłowie mówili o tym, że powołując związek między gminny Bydgoszczy z Toruniem nasz region może liczyć w latach 2014-2020 na około 60 mln euro z Unii Europejskiej.  Te pieniądze mają zostać przeznaczone na wspólne projekty. Z tego artykułu już się dowiadujemy jednak, czy ten związek międzygminny ograniczać ma się tylko do tych dwóch miast, czy obejmie także powiat inowrocławski i nakielski? Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest istotna zarówno dla bydgoszczan jak i mieszkańców powiatów ościennych.

 

Zauważam tutaj nowy sposób prowadzenia debaty publicznej przez obu polityków oraz rząd. Do niedawna była mowa, że na dodatkowe środki z Unii Europejskiej liczyć będą mogły metropolie. Nad tym prowadzono konsultację w ramach zielonej księgi. Dzisiaj w zaproszonych na tę konferencję mediach możemy przeczytać, że premiowane mają być już związki między gminne.  Z lektury innych mediów nie wiemy jednak konkretnie zbyt wiele na temat tego nowego pomysłu.

 

Tutaj pojawiają się obawy, że sprawa zakończy się jak obietnice jednego z polityków uczestniczących w konferencji, że budowa drogi ekspresowej S5 jest niezagrożona. O tym jak to wygląda w praktyce wynika  chociażby z wypowiedzi ministra Sławomira Nowaka, który publicznie przyznał, że na razie nie planuje się realizacji odcinka Bydgoszcz – Nowe Marzy. Z kolei  rzecznik prasowy tego resortu w sierpniu przyznał, że realizacja drogi ekspresowej S5 do 2020 roku zależeć będzie w dużym stopniu od budżetu Unii Europejskiej, który cały czas jest niewiadomą.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja