Jesteś tutaj: HomeRegionDziwne zasady debaty publicznej

Dziwne zasady debaty publicznej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 14 listopad 2012 10:26

Wczoraj miała miejsce konferencja prasowa posłów PO Pawła Olszewskiego oraz jego toruńskiego kolegi Tomasza Lenza. Jak czytamy w Gazecie Wyborczej była ona poświęcona związkom międzygminnym.

 

Na początek chcemy poinformować, że o konferencji dowiadujemy się z innych mediów, gdyż naszej redakcji nie zawiadomiono o niej. Zapewne ma to związek z tym, że konferencja odbyła się w Toruniu.

 

Z publikacji Gazety Wyborczej dowiadujemy się, że posłowie mówili o tym, że powołując związek między gminny Bydgoszczy z Toruniem nasz region może liczyć w latach 2014-2020 na około 60 mln euro z Unii Europejskiej.  Te pieniądze mają zostać przeznaczone na wspólne projekty. Z tego artykułu już się dowiadujemy jednak, czy ten związek międzygminny ograniczać ma się tylko do tych dwóch miast, czy obejmie także powiat inowrocławski i nakielski? Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest istotna zarówno dla bydgoszczan jak i mieszkańców powiatów ościennych.

 

Zauważam tutaj nowy sposób prowadzenia debaty publicznej przez obu polityków oraz rząd. Do niedawna była mowa, że na dodatkowe środki z Unii Europejskiej liczyć będą mogły metropolie. Nad tym prowadzono konsultację w ramach zielonej księgi. Dzisiaj w zaproszonych na tę konferencję mediach możemy przeczytać, że premiowane mają być już związki między gminne.  Z lektury innych mediów nie wiemy jednak konkretnie zbyt wiele na temat tego nowego pomysłu.

 

Tutaj pojawiają się obawy, że sprawa zakończy się jak obietnice jednego z polityków uczestniczących w konferencji, że budowa drogi ekspresowej S5 jest niezagrożona. O tym jak to wygląda w praktyce wynika  chociażby z wypowiedzi ministra Sławomira Nowaka, który publicznie przyznał, że na razie nie planuje się realizacji odcinka Bydgoszcz – Nowe Marzy. Z kolei  rzecznik prasowy tego resortu w sierpniu przyznał, że realizacja drogi ekspresowej S5 do 2020 roku zależeć będzie w dużym stopniu od budżetu Unii Europejskiej, który cały czas jest niewiadomą.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

« Styczeń 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Śledź nas