Jesteś tutaj: HomeRegion11.11.1918 - nadal nie byliśmy wolni

11.11.1918 - nadal nie byliśmy wolni

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 10 listopad 2013 23:01

11 listopada to jedna z ważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach odzyskaliśmy niepodległość. Dzisiaj obchodzimy 95-tą rocznicę tego wydarzenia, które dla mieszkańców Kujaw Zachodnich i Wielkopolski ma tylko znaczenie symboliczne, bo na wyzwolenie przyszło nam dłużej poczekać.

 

W połowie listopada te tereny nadal należały do Niemców. Pod koniec grudnia 1918 roku doszło do starć zbrojny w Poznaniu, które zapoczątkowały wybuch Powstania Wielkopolskiego.

 

Już 2 stycznia 1919 roku doszło do walk w Inowrocławiu, które 6 stycznia zakończyły się przyłączeniem tego miasta do Polski. 8 stycznia powstańcy próbowali zdobyć Szubin, mimo przewagi liczebnej nie udała się ta sztuka. Jednak trzy dni później szturm piechoty doprowadził pierw do zdobycia dworca kolejowego, a wieczorem skapitulowało całe miasto.

 

Bydgoszcz do granic Polski wróciła dopiero w styczniu 1920 roku. Na mocy traktatu wersalskiego 20 stycznia na bydgoski rynek wkroczyło wojsko polskie. Sześć dni później przejęte zostało także Koronowo.

 

Historia Powstania Wielkopolskiego dość mocno wpisuję w dzieje naszego regionu. Stąd też zachęcamy do zapoznawania się z nią.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy