Jesteś tutaj: HomeRegionCzy dzień zakończenia II wojny światowej powinniśmy świętować jako zwycięstwo?

Czy dzień zakończenia II wojny światowej powinniśmy świętować jako zwycięstwo?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 11 maj 2014 00:36

W czwartek w miastach naszego regionu odbywały się uroczystości z okazji 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Publicysta Rafał Ziemkiewicz ma duże wątpliwości co do sensu świętowania tej rocznicy w Polsce.

W dniu 8 maja 1945 roku, kilka dni po samobójczej śmierci Adolfa Hitlera, w Berlinie Niemcy podpisali kapitulacje. Oznaczać miało to zwycięstwo aliantów w Europie. Dwa miesiące wcześniej miała miejsce konferencja jałtańska, na której przywódcy USA, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego ustalili nowy układ polityczny na Starym Kontynencie. Polska wedle tych ustaleń znalazła się w strefie wpływu ZSRR.

 

Trzeba być skończonym kretynem, by będąc Polakiem czcić rocznicę triumfu przedsiębiorstwa Wielka Trójka (dawniej Ribbentrop-Mołotow) i dekorować na nią ulicę narodowymi flagami – pisze w swoim felietonie Rafał Ziemkiewicz. Przypomina on, że Polaków na defiladę zwycięstwa w Londynie nawet nie zaproszono.

 

W sobotę w Toruniu przeszedł marsz pamięci rotmistrza, a właściwie już półkownika Witolda Pileckiego. Jednego z największych bohaterów II wojny światowej, który po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Identyczna kara spotkała wielu polskich oficerów, którzy nie akceptowali nowego zwierzchnictwa, a tak naprawdę nowej okupacji.

 

Niestety o ile zbrodnie faszyzmu Adolfa Hitlera są dobrze znane całej Europy, to komunistyczni zbrodniarze do dzisiaj nie zostali nawet należycie potępieni. Na zachodzie kontynentu mało kto jest ich świadom.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj