Jesteś tutaj: HomeRegionMetropolia Bydgoska wzywa prezydenta do wycofania się z ZIT

Metropolia Bydgoska wzywa prezydenta do wycofania się z ZIT

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 13 styczeń 2014 16:14

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska wystosowało list otwarty do prezydenta Rafała Bruskiego, w którym daje do zrozumienia, że zaproponowana nam przez rząd propozycja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na spółkę z Toruniem jest dla Bydgoszczy niekorzystna i wzywa go do wycofania z dalszych rozmów.

 Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska wielokrotnie wzywało Pana Prezydenta do odstąpienia od uwłaczającej, a narzuconej nam bydgoszczanom, formuły uczestnictwa w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych. Formuła ta, w której wielokrotnie mniejsze ośrodki miejskie otrzymały pełną samodzielność w umacnianiu więzi ze swoim najbliższym otoczeniem, narzuciła nam ograniczenia w postaci koniecznej współpracy z Toruniem przy wykorzystaniu tych dodatkowych środków, co jest kolejną próbą ubezwłasnowolnienia 8. pod względem potencjału miasta w Polsce. Nie ma i nie będzie społecznego przyzwolenia na takie działanie, które jest kolejnym etapem na drodze degradowania naszego miasta na mapie kraju. Pula tego dofinansowania to zaledwie około 5% przyznanych środków unijnych i to nie ona zadecyduje o rozwoju Bydgoszczy, dlatego skupmy się na zapewnieniu naszemu miastu rzetelnego udziału w pozostałej niebagatelnej kwocie i to na takich warunkach, na jakich jest ona rozdzielana na poszczególne regiony, a więc z uwzględnieniem potencjału ludnościowego. Nie można dłużej tolerować niesprawiedliwości w rozdziale unijnych środków pomocowych w regionie kujawsko-pomorskim. Nie mogą one być narzędziem w walce politycznej czy środkiem do degradacji miast, bowiem każdy obywatel naszego kraju ma zagwarantowane niezbywalne prawo do równego i bezstronnego traktowania. Dlatego nie powinno być w naszym regionie „lepszych” i „gorszych”. Wszyscy mamy prawo do godnego życia, a jego zapewnienie winno stanowić priorytet dla władzy samorządowej województwa – pisze do prezydenta stowarzyszenie.

 

 Ostatnie informacje na temat prowadzonych rozmów prezydentów miast Bydgoszczy i Torunia na temat udziału w narzuconym, ale nieobowiązkowym programie ZIT, potwierdzają nasze wyrażane wcześniej obawy, że pozycja Bydgoszczy, a tym samym interes bydgoszczan nie będzie należycie zabezpieczony.  Panie Prezydencie, nie jest sztuką brnąć w ślepy zaułek, sztuką jest w porę się z niego wycofać, szczególnie w przypadku, gdy znacznie mniejszy partner stara się na siłę narzucić swoją wolę większemu z widoczną dla niego stratą – wzywa SMB.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy