Jesteś tutaj: HomeRegionDni Flandrii w Inowrocławiu i w Bydgoszczy

Dni Flandrii w Inowrocławiu i w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 20 czerwiec 2013 14:42

Flamandzki Minister Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny będzie gościł w przyszłym tygodniu w naszym regionie w ramach tegorocznych Dni Flandrii, które odbędą się na Kujawach. Ten zaszczyt nas spotkał głównie z tego powodu, że społecznicy z Inowrocławia od wielu lat prowadzą aktywną współpracę z Belgami. Odbędą się także liczne konferencje poświęcone tematowi polityki społecznej.

 

Flandria jest regionem, który obejmuje mniej więcej połowę terytorium Królestwa Belgijskiego,  która posiada swój autonomiczny rząd.

Dzięki flamandzkim inwestycją w Inowrocławiu 18 lat temu powstało Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria. Wykorzystując wsparcie finansowe oraz doświadczenia belgów powstały apteki społeczne, sklepy i wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz szeroko rozwinięta działalność wolontariatu. Celem tych działań jest pomoc osobom starszym, którzy z różnych powodów są wykluczeni ze społeczeństwa. W dalszych planach jest także zapewnienie opieki osobom niepełnosprawnym, którzy nie mogą liczyć na takie świadczenie ze strony publicznej służby zdrowia.

 

W przyszłą środę w obecności flamandzkiego ministra Jo Vandeurzena w Inowrocławiu wmurowany zostanie kamień węgielny pod nową siedzibę stowarzyszenia. W czwartek w Operze Nova w Bydgoszczy minister Vandeurzen będzie uczestniczył w konferencji poświęconej właśnie tematyce polityki społecznej.

 

W Belgii polityka społeczna jest traktowana ze szczególnością – przyznał na dzisiejszej konferencji prasowej Koen Haverbeke, przedstawiciel rządu Flandrii przy ambasadzie w Polsce.

 

Dość prężny oddział stowarzyszenia Flandria funkcjonuje także w Bydgoszczy, gdzie organizowane są różnego rodzaju akcje profilaktycznego, bezpłatne badania. Dość szeroko nad Brdą funkcjonuje także wolontariat.

 

W czwartek Kino Orzeł w Miejskim Centrum Kultury zaprasza ponadto na bezpłatne projekcje flamandzkich filmów – Z piątku na sobotę (godzina 18) i Boso ale na rowerze (godzina 20:15). 

 

Stolica Belgii Bruksela leży w regionie Flandrii

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy