Jesteś tutaj: HomeRegionNaczelna Rada Lekarska apeluje o odwołanie imprez masowych

Naczelna Rada Lekarska apeluje o odwołanie imprez masowych

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 28 luty 2020 19:55
Naczelna Rada Lekarska apeluje o odwołanie imprez masowych Fot: Carlos Paes

W ostatnich dniach temat koronowirusa stał się wiodący w Polsce, bowiem dotarł on do Europy. Najwięcej zakażeń stwierdzono we Włoszech, ale też pojawiły się informacje o zakażeniach u naszych sąsiadów na Litwie czy na Białorusi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że koronowirus dotrze też do Polski – dzisiaj premier odbył w tej sprawie naradę z wojewodami. Głównym ogniskiem wirusa jest chińska prowincja Wuhan.

Na chwilę obecna nie stwierdzono żadnego przypadku koronowirusa w Polsce. W mediach społecznościowych niekiedy się takie informacje pojawiają, gdy tylko w jakimś szpitalu jest wstępne potwierdzenie, co służy głównie zwiększaniu oglądalności mediów internetowych.

 

Dzisiaj prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się z apelem o podjęcie działań, które zredukują możliwość rozprzestrzeniania się wirusa. Zdaniem Andrzeja Matyi należy odwołać imprezy masowe. Apeluje on wprost do premiera o wydanie zakazu organizowania imprez masowych, do czasu uspokojenia sytuacji epidemiologicznej w Europie.

 

Wirus nie ujawnia się od razu

Pewną trudność w walce z rozpowszechnianiem się wirusa sprawia to, że nie ujawnia się on od razu. Zazwyczaj następuje to w ciągu 2 do 10 dni od zarażenia, ale może pozostać on w ukryciu nawet 24 dni. Stąd też nosiciel może być przez pewien czas nieświadomy swojej choroby i prowadzić do jej dalszego rozpowszechniania, czemu sprzyjać mogą wydarzenia masowe jak np. koncerty czy widowiska sportowe.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 31.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –76

- liczba osób hospitalizowanych – 75

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8867

- liczba osób objętych nadzorem – 1500

- liczba pobranych próbek – 2046

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa