Jesteś tutaj: HomeRegionDuże ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym województwie

Duże ryzyko wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 13 grudzień 2019 12:00

Istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia ogniska zakażenia ASF w naszym województwie, co wiązać może się z dużymi stratami, bowiem unijne przepisy sanitarne wymagają wybicia całych stad zwierząt hodowlanych. Mięso z regionów, w których stwierdzono ogniska ASF, nie jest natomiast zbyt chętnie kupowane przez producentów żywności.

 

Pierwszy przypadek ASF w Polsce pojawił się w 2014 roku, do tej pory stwierdzano jednak ogniska zachorowań na wirusa w województwa przy granicy wschodniej Polski. Ostatnio stwierdzono przypadki również w województwie wielkopolskim i lubuskim, przez co wzrosło zagrożenie pojawiania się ASF również w naszym województwie, które jest drugim co do wielkości producentem wieprzowiny w kraju. W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada robocza służb.

 

- W województwie kujawsko-pomorskim od dwóch lat podejmujemy szereg działań, które mają odsunąć tą chorobę od naszego regionu. Do tej pory się to udawało, niestety przypadki w województwie wielkopolskim spowodowały, że jesteśmy otoczeni z dwóch stron – wyjaśnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Wśród podejmowanych do tej pory działań profilaktycznych był odstrzał dzików, zwierząt przenoszących wirus ASF.

 

 

Dzisiejsza narada służyła przygotowaniu się służb państwowych na wypadek wystąpienia ASF w kujawsko-pomorskim, aby przez adekwatną reakcję ograniczyć skutki negatywne dla rolnictwa, czyli pośrednio też gospodarki regionu. W spotkaniu uczestniczył dr Józef Białowąs, który jest członkiem zespołu ds. ASF Głównego Lekarza Weterynarii, od 2014 roku zajmujący się przypadkami zachorowań zwierząt hodowlanych na ASF. Jak ocenił, zagrożenie wystąpienia wirusa w naszym województwie jest dość wysokie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas