Jesteś tutaj: HomeRegionPromowanie gęsiny ma coraz większą liczbę przeciwników

Promowanie gęsiny ma coraz większą liczbę przeciwników

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 październik 2019 17:15
Promowanie gęsiny ma coraz większą liczbę przeciwników Graf: Urząd Marszałkowski

Od kilku lat dość duże pieniądze wydaje Województwo Kujawsko-Pomorskie na promowanie gęsiego mięsa, które jest prezentowane jako produkt regionalny. Zbliża się Święto Niepodległości, przy okazji którego nie raz usłyszymy o akcji ,,Gęsina na św. Marcina”. W sytuacji, gdy coraz bardziej przebija się w debacie pogląd wegetariański i wegański, to zaczyna się pojawiać coraz więcej pytań, o dalszy sens promocji mięsa gęsiego.

- Przygotowując się do jubileuszowej edycji naszej akcji z radością obserwowaliśmy, że dziś po prostu wypada jadać przysmaki z gęsi na świętego Marcina – pisze marszałek Piotr Całbecki, na stronie internetowej, która powstała w ramach unijnego projektu dla promowania gęsiny - Z dumą, że udało nam się ożywić martwy, zdawałoby się zwyczaj, zapraszam po raz dziesiąty wszystkich do wspólnego świętowania. Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości bądźmy znowu razem!

 

Gdy marszałek Całbecki zapowiada z dumą kolejną edycję świętowania z gęsiną, jego klubowy kolega, radny wojewódzki Jarosław Katulski na Facebook-u podnosi wątpliwość - Od kilku dni zastanawiam się nad promowaniem gęsiny w naszym województwie. Wiem, że jeszcze długo ludzie będą jadali mięso. Bo lubią, z przyzwyczajenia, bo nie mają pomysłu na inne pokarmy. Czas jednak powiedzieć sobie, nie powinniśmy promować konsumpcji mięsa, ponieważ jesteśmy politykami, samorządowcami, aktywistami ( do wyboru ). Dla mnie równie ważne jak względy humanitarne, są powody wynikające z konieczności ochrony klimatu, tutaj zmiana zwyczajów żywnościowych ma kapitalne znaczenie.

 

Okazuje się, że w formacji (Platforma Obywatelska) Katulski nie będzie osamotniony. Wsparcie dla odchodzenia od promocji konsumpcji mięsa za publiczne pieniądze zapowiada przewodniczący klubu radnych w Radzie Miasta Bydgoszczy Jakub Mikołajczak.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów