Jesteś tutaj: HomeRegionAmerykańscy senatorowie mogą namieszać w kampanii wyborczej

Amerykańscy senatorowie mogą namieszać w kampanii wyborczej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 07 sierpień 2019 22:50
Sekretarz stanu Mike Pompeo Sekretarz stanu Mike Pompeo

We wtorek do Polski dotarła informacja o petycji popartej przez 88 z 100 amerykańskich senatorów do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, w którym wzywają go do interwencji w sprawie zwrotu mienia ofiar Holocaustu w Polsce. Inicjatywa senatorów Tammy'ego Baldwina (demokrata) oraz Marco Rubio (republikanin) może nieco namieszać w polskich wyborach parlamentarnych.

Temat tzw. roszczeń żydowskich był już obecny przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Komitet Konfederacji podnosił w kampanii temat ustawy 447. Jest to ustawa amerykańskiego Kongresu, która zobowiązuje Departament Stanu USA do opracowania raportu jak państwa będące stronami deklaracji z Terezina (rok 2009) wywiązują się z regulowania majątków ofiar Holocaustu. Stroną tej deklaracji jest również Polska.

 

W maju Konfederacji nie udało się przekroczyć progu wyborczego, ale tematem ustawy 447 trochę krwi Prawu i Sprawiedliwości napsuła. Nawet na konwencji w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki wyraźnie podkreślał, że Polacy są ofiarami II wojny światowej. Odbywała się ona w dniu, gdy w Warszawie odbył się marsz przeciwko ustawie 447.

 

Raport Departament Stanu USA zgodnie z ustawą 447 powinien powstać do listopada, nie można zatem wykluczyć, że stanie się to w kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu, co może również wpłynąć na wyniki wyborów. Korzystnym dla Konfederacji rozstrzygnięciem jest start polityków Kukiz15 z list PSL, co daje duże szanse na pozyskanie antysystemowego elektoratu. Konfederacja ma szansę włączyć się w walkę o mandaty poselskie, co z kolei może utrudnić Prawu i Sprawiedliwości zbudowanie samodzielnej większości.

 

Swoje stanowisko Stany Zjednoczone przedstawiły w maju za pośrednictwem ambasady w Warszawie - Przeważająca większość roszczeń obywateli amerykańskich z okresu Holokaustu nie była objęta porozumieniem odszkodowawczym z 1960 roku. W lipcu 1960 Stany Zjednoczone podpisały umowę z Polską, na mocy której rząd polski przejął odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań dla obywateli amerykańskich, którzy byli obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich majątek w Polsce był upaństwowiony przez ówczesny rząd komunistyczny.

 

Na przełomie sierpnia i września w Polsce będzie gościł prezydent USA Donald Trump. Odbędzie się to już w trakcie kampanii wyborczej. Narodowcy już przygotowują protesty w Warszawie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas