Jesteś tutaj: HomeRegionPiękne są nasze barwy ojczyste

Piękne są nasze barwy ojczyste

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 02 maj 2016 00:05

Dzisiaj obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej, ważne święto ustawowe, poświęcony symbolom narodowym. Czy jesteśmy z nich dumni?

 

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego – głosi ustawa z 1980 roku.

 

Barwy biało-czerwone są oficjalnym symbolem Rzeczypospolitej od 3 maja1972 roku, czyli dnia w którym obchodzono pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji.

 

Do symboli narodowych zaliczamy także ,,Orła Białego” - Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

 

Orzeł towarzyszył naszemu państwu od początku jego istnienia. Legenda o założycielach Polski – Lechu, Czechu i Rusie, wspomina o tym, że w czasie postoju na terenie dzisiejszego Gniezna  Lech zauważył gniazdo z orłem sporych rozmiarów, po czym zdecydował się tam osiąść, a w jego herbie znalazł się orzeł.

 

Polskie symbole narodowe to także Mazurek Dąbrowskiego, uznawany za hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Tym symbolom należy się wielki szacunek, stąd też wiele osób ze zdziwieniem odbiera inicjatywę pochodu z czekoladowym orłem, który ma być później zjadany.

 

Czerwień to miłość, biel serce czyste – piękne są nasze barwy ojczyste – pisał poeta Adam Asnyk. 

 

Dzień 2 maja obchodzimy również jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj