Jesteś tutaj: HomeRegionK-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 20 marzec 2019 22:58
K-PTS zostanie w końcu sprywatyzowany? Fot: Pibwl / Wikipedia

Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy to spółka wojewódzka zajmująca się przewozami autobusowymi głównie w północnej i wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnika charakteryzuje przestarzały tabor autobusowy oraz przynoszenie strat. Nic więc dziwnego, że pojawiały się głosy o potrzebie jej prywatyzacji. Ostatnio nawet marszałek Piotr Całbecki uznał, że jej funkcjonowanie jeszcze na rynku to cud.

- Nie będziemy udawać fikcji, że realizujemy zadania publiczne, bo ich nie realizujemy konkurując z prywatnymi przewoźnikami, tzw. busiarzami, którzy podbierają nam pasażerów – powiedział na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa, marszałek Piotr Całbecki - W takich warunkach to i tak cud, że ta nasza spółka jeszcze funkcjonuje.

 

K-PTS powstał w wyniku konsolidacji PKS-ów z: Włocławka, Inowrocławia, Lipna i Brodnicy.

 

Zdaniem marszałka problemem dla bytu jest brak sprecyzowanych przepisów prawa, tak jak to ma miejsce już przy przewozach kolejowych. W takich, jego zdaniem ,,nieuporządkowanych” warunkach, spółka wojewódzka ma problem z walką o pasażera. W opinii marszałka najlepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie przepisów na wzór niemiecki i nadanie Samorządom Województwa uprawnień do prawa na udzielanie wyłączności przewoźnikom na danej trasie oraz udzielania koncesji.

 

Marszałek nie wyklucza, że jak sytuacja będzie się utrzymywać, to poprosi Sejmik Województwa o zgodę na sprywatyzowanie tego przewoźnika.

 

W ostatnim czasie na osłabienie konkurencyjności K-PTS wpłynęły działania starostwa powiatowego w Lipnie, które postanowiło organizować na swoim terenie konkurencyjne wobec K-PTS przewozy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja