Jesteś tutaj: HomeRegionPaństwo będzie odpowiedzialne za opiekę nad grobami tych, którym zawdzięczamy niepodległość

Państwo będzie odpowiedzialne za opiekę nad grobami tych, którym zawdzięczamy niepodległość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 23 listopad 2018 18:40

Na ołtarzu walki o niepodległą Polskę, a później obrony suwerenności swoje życie położyło wielu Polaków. Część grobów naszych bohaterów objęta jest opieką czy to samorządów, czy to też stowarzyszeń i różnych grup patriotycznych, ale niestety wiele grobów jest zaniedbanych. Zmienić ma to uchwalona w czwarte przez Sejm RP ustawa.

 

W czwartek posłowie przyjęli ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Nada ona specjalny status grobom osób, które w latach 1768 – 1963 walczyły w powstaniach, uczestniczyli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego lub w inny sposób brały udział w walkach o niepodległość. Za wyjątkiem ,,grobów wojennych”, które objęte są ochroną i opieką Państwa na podstawie już funkcjonujących przepisów.

 

Niepodległa Rzeczpospolita jest zobowiązana okazać im równy szacunek i pamięć, jak ich poległym towarzyszom broni – czytamy w uzasadnieniu pierwotnego projektu ustawy.

 

Z puntu widzenia formalnego oznacza to, że Instytut Pamięci Narodowej będzie prowadził ewidencje grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Za pośrednictwem IPN będą udzielane również dotacje podmiotom, które będą opiekować się grobami, chociażby na potrzebę renowacji.

 

Do tej pory dbanie o groby tych bohaterów odbywało się oddolnie lub przy udziale samorządów. Kilka lat temu w Bydgoszczy kibice Zawiszy przeprowadzili renowację grobu rodziny Karnickich. Gen. Aleksander Karnicki jest jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej – w czasie pamiętnego 15 sierpnia 1920 roku działania Karnickiego mocno utrudniła funkcjonowanie 4 brygady bolszewickiej. Z biegiem lat grób generała ulegał powolnemu niszczeniu, kibice Zawiszy przeprowadzili kwestę, która pozwoliła odnowić grób rodziny Karnickich.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)