Jesteś tutaj: HomeRegionSikorski: Rząd podważając skuteczność samorządu osłabia pozycję Polski

Sikorski: Rząd podważając skuteczność samorządu osłabia pozycję Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 22 wrzesień 2018 19:20

Kilka dni temu wiceminister Jerzy Kwieciński wskazywał na zagrożenie utraty funduszy unijnych przez województwa, które w jego opinii zbyt wolno je wdrażają. Najwyższa kwota zagrożona jest w kujawsko-pomorskim – ponad 178 mln euro, czyli ponad 0,5 mld zł. Były wicemarszałek Sejmu Radosław Sikorski uważa, że ta aktywność wiceministra Kwiecińskiego jest szkodliwa dla Polski.

W swoim wystąpieniu na konwencji wyborczej kandydata na prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, były marszałek nawiązał do korespondencji jaką prowadził z komisarz unijną Elżbietą Bieńkowską, która miała oświadczyć - Publiczne wypowiedzi przedstawicieli rządu, poddające w wątpliwość wiarygodność i skuteczność samorządów regionalnych w wykorzystaniu funduszy unijnych, nie tylko w sposób jaskrawy nie pokrywają się z rzeczywistością, ale co istotniejsze, osłabiają pozycję negocjacyjną Polski w dyskusji nowym budżetem Unii po 2020 roku.

 

Dalej Bieńkowska miała stwierdzić - To działanie rządu jest sprzeczne z polską racją stanu.

 

Radosław Sikorski na konwencji Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że wybory samorządowe są ważne, bowiem mogą dać sygnał Europie, że obywatelskość jest w Polsce silna, a to ma znaczenie przy negocjowaniu ostatniego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej do 2027 roku, w którym Polska po raz ostatni ma szanse na pozyskanie pieniędzy na duże projekty rozwojowe. Sikorski wskazał, że pozycja Polski w tych negocjacjach jest słaba chociażby z powodu obaw Brukseli o polska praworządność - Łamią praworządność i powodują, że Europa wprowadza do budżetu zapisy, że może być on obcinany wobec krajów, które łamią zasady praworządności.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)