Jesteś tutaj: HomeRegionKujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 19 wrzesień 2018 11:08

Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

Z wyliczeń Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim zagrożone jest 178,4 mln euro, co daje ponad 600 mln zł.

 

 

- Sytuacja jest faktycznie bardzo niepokojąca, bo mamy zagrożone ponad 5 mld zł – ocenia wiceminister Jerzy Kwieciński - Szczególnie to dotyczy 9 województw, w których część pieniędzy możemy stracić bezpowrotnie.

 

W bieżącej perspektywie, dla lepszej efektywności wydatkowania środków, Bruksela stosuje mechanizm rozliczania wdrażania funduszy po każdym roku. Jeżeli minimalne wskaźniki nie zostaną w danym programie operacyjnym uzyskane, wówczas te pieniądze mogą pozostać w Brukseli - Jeżeli te regiony nie poprawią swoich wskaźników, to będziemy musieli jako rząd przesuwać na inne programy – zapowiada wiceminister Kwieciński. Takie działania mogą uratować pozostanie tych pieniędzy w Polsce, ale województwa i tak będą stratne, bowiem wykorzystanie ich nie będzie leżało w ich gestii.

 

- Większość tych regionów o których mówimy to są słabiej rozwinięte w kraju i to one szczególnie powinny dbać o wykorzystywanie takich szans rozwojowych, jakimi są fundusze europejskie – dodaje wiceminister Jerzy Kwieciński. Do słabiej rozwiniętych województw zalicza się również kujawsko-pomorskie.

 

Plan naprawczy

Problemy z wdrożeniem funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego pojawiły się także w poprzedniej perspektywie unijnej, która powinna być rozliczona do ostatniego dnia 2015 roku. Na ten dzień kujawsko-pomorskie według ministerialnych obliczeń nie wykorzystało 318 mln zł, które mogły przepaść. Rządowi Beaty Szydło udało się wynegocjować przedłużenie terminu rozliczenia o ponad rok, przez co tych funduszy nie straciliśmy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas