Jesteś tutaj: HomeRegionKujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 19 wrzesień 2018 11:08

Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

Z wyliczeń Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim zagrożone jest 178,4 mln euro, co daje ponad 600 mln zł.

 

 

- Sytuacja jest faktycznie bardzo niepokojąca, bo mamy zagrożone ponad 5 mld zł – ocenia wiceminister Jerzy Kwieciński - Szczególnie to dotyczy 9 województw, w których część pieniędzy możemy stracić bezpowrotnie.

 

W bieżącej perspektywie, dla lepszej efektywności wydatkowania środków, Bruksela stosuje mechanizm rozliczania wdrażania funduszy po każdym roku. Jeżeli minimalne wskaźniki nie zostaną w danym programie operacyjnym uzyskane, wówczas te pieniądze mogą pozostać w Brukseli - Jeżeli te regiony nie poprawią swoich wskaźników, to będziemy musieli jako rząd przesuwać na inne programy – zapowiada wiceminister Kwieciński. Takie działania mogą uratować pozostanie tych pieniędzy w Polsce, ale województwa i tak będą stratne, bowiem wykorzystanie ich nie będzie leżało w ich gestii.

 

- Większość tych regionów o których mówimy to są słabiej rozwinięte w kraju i to one szczególnie powinny dbać o wykorzystywanie takich szans rozwojowych, jakimi są fundusze europejskie – dodaje wiceminister Jerzy Kwieciński. Do słabiej rozwiniętych województw zalicza się również kujawsko-pomorskie.

 

Plan naprawczy

Problemy z wdrożeniem funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego pojawiły się także w poprzedniej perspektywie unijnej, która powinna być rozliczona do ostatniego dnia 2015 roku. Na ten dzień kujawsko-pomorskie według ministerialnych obliczeń nie wykorzystało 318 mln zł, które mogły przepaść. Rządowi Beaty Szydło udało się wynegocjować przedłużenie terminu rozliczenia o ponad rok, przez co tych funduszy nie straciliśmy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.