Jesteś tutaj: HomeRegionMarszałek nie kwestionuje propozycji Komisarza Wyborczego

Marszałek nie kwestionuje propozycji Komisarza Wyborczego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 08 lipiec 2018 19:54

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w okręgach wyborczych do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego będą zgodne z tym co zaproponował dwa tygodnie temu Komisarz Wyborczy. Marszałek województwa Piotr Całbecki rekomenduje bowiem sejmikowi taką samą propozycję.

Według rejestru wyborców prowadzonego przez Komisarza Wyborczego liczba mieszkańców województwa w dniu 31 grudnia 2017 roku znajdowała się poniżej 2 mln. W związku z tym w lutym wojewoda stwierdził, że będziemy wybierać 30 radnych, a nie jak było do tej pory 33. Wymaga to przeprowadzenia korekt w granicach okręgów. Dość daleko idąca zmiana w granicach okręgów, która przyjął pod koniec maja Sejmik Województwa, została zakwestionowana przez Komisarza Wyborczego. Komisarz zaproponował nieco inną propozycję, którą w piśmie z 25 czerwca rekomenduje również marszałek. Najprawdopodobniej zatem w lipcu Sejmik Województwa na nadzwyczajnej sesji przyjmie propozycje komisarza.

 

Zakłada ona funkcjonowanie 5 okręgów wyborczych, w których wybierać będziemy po 5 radnych:

Nr 1. Miasto Bydgoszcz

Nr 2. powiaty: bydgoski, sępoleński, świecki, tucholski

Nr 3. Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki, golubsko-dobrzyński, rypiński, wąbrzeski

Nr 4. Toruń oraz powiaty: toruński i chełmiński

Nr 5. powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski, żniński

Nr 6. Włocławek oraz powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski

 

Odejście od kontrowersyjnej propozycji

Uchwała Sejmiku Województwa z maja zakładała przeniesienie z okręgu nr 2 powiatu bydgoskiego do okręgu nr 5, w zamian za powiat żniński. Tworzyłoby to dość długi okręg rozpoczynający się przy granicy z Wielkopolską w powiecie żnińskim, a kończący na Wiśle w powiecie świeckim. Ta propozycja budziła duże kontrowersje.

 

Koncepcja komisarza sprawia natomiast, że z okręgu nr 2 wyłączony zostanie na rzecz okręgu nr 5 tylko powiat nakielski.

 

Okręg grudziądzki byłby zbyt słaby

Zmiany w granicach okręgów są konieczne, bowiem zgodnie z ustawą w okręgu musi być wybieranych przynajmniej 5 radnych. Tego wymogu nie spełniałby okręg nr 3 w kształcie bieżącym, dlatego zdecydowano się przenieść do niego z okręgu nr 6 powiatu rypińskiego. Dla zachowania minimalnej liczby radnych w okręgu nr 6 z kolei konieczne jest przesunięcie powiatu aleksandrowskiego z okręgu nr 5. W tym kształcie okręg nr 5 nie spełnia minimum ustawowego, dlatego najprawdopodobniej zostanie do niego dołączony powiat nakielski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.