Jesteś tutaj: HomeRegionGdynia z Karlskroną otworzyć może nam bramy do Skandynawii

Gdynia z Karlskroną otworzyć może nam bramy do Skandynawii

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 13 czerwiec 2018 16:33

W poniedziałek w Gdyni gościli unijni koordynatorzy sieci TEN-T. Odbyta w Muzeum Emigracji, na terenach portowych, konferencja zakończyła się wyraźnym określeniem celu, jakim ma być wydłużenie korytarza Bałtyk-Adriatyk do Szwecji w 2023 roku. Jest to szansa nie tylko dla Gdynii i szwedzkiej Karlskrony, ale również dla węzłów jakie znajdują się w korytarzu Bałtyk-Adriatyk, w tym Bydgoszczy.

 

Korytarz Bałtyk-Adriatyk dzisiaj łączy polskie porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu z portami nad Adriatykiem: w Bolonii, Koprze, Rawenie i Wenecji. Od pewnego czasu gdyńskie ambicje sięgają stania się graczem również dla wymiany handlowej ze Skandynawią.

 

- Europejski system transportowy do którego dążymy powinien spełniać potrzeby użytkowników. - mówił w Gdyni prof. Kurt Bodewig, koordynator UE ds. Korytarza Bałtyk-Adriatyk - Korytarz Bałtyk – Adriatyk nie zakończy się na Gdyni – zadeklarował.

 

W konferencji z udziałem prof. Bodewiga brali również samorządowcy z Karlskrony. Prezydent tego miasta Patrik Hannson, pełni również rolę prezesa stowarzyszenia Baltic-Link, skupiającego szwedzkie podmioty zainteresowane rozwojem komunikacji Skandynawii z Adriatykiem, gdzie ważną rolę odgrywałaby Polska oraz autostrada wodna Gdynia – Karlskrona.

 

- Gdynia należy do sieci bazowej, Karlskrona jeszcze nie, ale na rok 2023 planowana jest rewizja sieci TEN-T – podkreślał prof. Bodewig.

 

W poniedziałek stowarzyszenie Baltic Link zawarło porozumienie w kierunku włączenia autostrady wodnej Gdynia – Karlskrona do sieci TEN-T jako przedłużenia korytarza Bałtyk-Adriatyk, ze Stowarzyszeniem Miast Autostrady Bursztynowej oraz Stowarzyszeniem Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk.

 

Materiał stowarzyszenia Baltic Link

 

Wsparcia dla tych dążeń udzielił Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Również europoseł Kosma Złotowski zadeklarował lobbing na szczeblu unijnym, wskazując również na chęć poszerzenia korytarza Bałtyk-Adriatyk o Węgry, co dałoby dostęp dla kluczowego w wymianie handlowej z Azją węzła w Budapeszcie. Kierunek węgierski pojawia się również w planach stowarzyszenia Baltic Link.

 

 

Podczas konferencji dużo uwagi poświęcono zagadnieniom tzw. ostatniej mili. Chodzi przede wszystkim o rozwój infrastruktury portowej oraz zlokalizowanej w okolicach portów, aby ładunki przywożone do nich drogą lądową oraz kolejową, były sprawnie wyprawiane w morze autostradą morską. Prezes portu Gdynia Adam Meller mówił o planach inwestycyjnych portu współrealizowanych z państwem polskim i Unią Europejską. Za pieniądze unijne modernizowana jest obecnie linia kolejowa nr 201, która usprawni komunikację Gdyni z Bydgoszczą, prezes Meller wspominał również potrzebie budowy nowego dojazdu do portu, popularnie ta inwestycja nazywana jest ,,drogą czerwoną”. Port w Gdyni planuje również szereg inwestycji związanych z rozbudową terminali morskich. Do 2030 roku planuje się wydać około 3 mld zł.

 

Szansa dla Bydgoszczy

Bezpośrednio Bydgoszczy na tym ważnym wydarzeniu w Gdyni nikt nie reprezentował. Podejmowane inicjatywy mogą przynieść jednak Bydgoszczy wiele szans. W rejonie Bydgoszczy ma szansę bowiem powstać centrum logistyczne, które w oparciu głównie o transport kolejowy pełniłoby rolę terminalu intermodalnego dla portów trójmiejskich. Kontenery przewożone ze Szwecji lub adresowane z południa Europy dla tego kraju, mogą być u nas przeładowywane w innych kierunkach. Dzisiaj trudno szacować jaka będzie to dokładna rola, ale nie można wykluczyć, że w Bydgoszczy będą przeładowywane kontenery z Chin dedykowane odbiorcom w Skandynawii.

 

O planie powstania nowych terminali intermodalnych mówił członek zarządu PKP SA Mirosław Antonowicz, który również nawiązał do Bydgoszczy. Szezej piszemy o tym - PKP  SA chce rozwijać intermodalność. Jak widziana jest Bydgoszcz?

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.