Jesteś tutaj: HomeRegionSenat chce przywrócić kombatantom i weteranom uprawnienia przysługujące niepełnosprawnym

Senat chce przywrócić kombatantom i weteranom uprawnienia przysługujące niepełnosprawnym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 14 maj 2018 12:57

Prawo o ruchu drogowym pozwala na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu i postoju przez osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Senatorowie uważają, że znowelizowane w 2014 roku przepisy wykluczyły z tego grona kombatantów i weteranów, stąd też Senat RP skierował projekt ustawy zmieniający przepisy o ruchu drogowym.

Senat uchwałę w tej sprawie przyjął 16 kwietnia 2018 roku, zgodnie z prawem teraz trafi ona pod obrady Sejmu RP. Do reprezentowania Senatu jako wnioskodawcy zmian w przepisach, marszałek Karczewski delegował senatora Jana Rulewskiego.

 

Proponowana zmiana w przepisach zakłada nadanie takich samych uprawnień dla członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalną legitymację wydaje zainteresowanym Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nie będą to musiały być zatem tak jak ma to miejsce dzisiaj osoby o znacznym lub ograniczonym stopniu niepełnosprawności.

 

Biorąc pod rozwagę szczególne zasługi dla Polski tych wszystkich obywateli polskich, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Ojczyzny, oraz mając na względzie treść art. 19 Konstytucji RP, nakazującego specjalną opieką otaczać weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych, Wnioskodawcy niniejszego projektu uznali, że przywilej w postaci korzystania z niektórych udogodnień w ruchu drogowym, powinien przysługiwać wszystkim kombatantom – czytamy w uzasadnieniu.

 

Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej tworzą byli żołnierze Wojska Polskiego, uczestnicy I i II wojny światowe, a także biorący udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Jeżeli powyższe przepisy wejdą w życie, nie skorzystają z nich już uczestnicy podziemia solidarnościowego z lat 80-tych.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)