Jesteś tutaj: HomeRegionSejmik proponuje nam deklarację o niepodległości – ani słowem o Powstaniu Wielkopolskim

Sejmik proponuje nam deklarację o niepodległości – ani słowem o Powstaniu Wielkopolskim

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 23 kwiecień 2018 18:02

Na dzisiejszej sesji Sejmik Województwa przyjął przez aklamację treść ,,Deklaracji Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Do porządku obrad wprowadzono ją rzutem na taśmę. W połowie maja ma odbyć się uroczysta sesja, z udziałem samorządowców z całego województwa, od których będzie oczekiwało się podpisania tej deklaracji.

Uroczyste podpisanie odbyć ma się przy pomniku prezydenta na uchodźstwie, zarazem ostatniego wojewody ,,Wielkiego Pomorza” z siedzibą w Toruniu, Władysława Raczkiewicza, czyli przed wejściem do Urzędu Marszałkowskiego. Sama treść deklaracji w żaden sposób nie odzwierciedla drogi jaką ziemie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego musiały przejść w drodze do Odrodzonej Polski.

 

Głosowanie nad deklaracją zarządzono w trakcie uroczystej części sesji, z udziałem mieszkańców województwa mających 100 – rówieśników Polski niepodległej. W takiej podniosłej atmosferze, radni mający wątpliwości co do treści deklaracji, postanowili nie zabierać głosu, bowiem mogłoby to sprawić przykrość 100-latkom.

 

W treści deklaracji nie wspominano nic o tym, że Bydgoszcz i Toruń do Polski wróciły dopiero w styczniu 1920 roku i od 11 listopada 1918 roku zamieszkujący je Polacy musieli nadal walczyć o polskość. Na przełomie 1918/1919 roku miało miejsce kluczowe dla osiągnięcia tego celu Powstanie Wielkopolskie. Nie wspominano o nim jednak w deklaracji ani słowem.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.