Jesteś tutaj: HomeRegionSejmik będzie procedował nad czymś takim

Sejmik będzie procedował nad czymś takim

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 22 kwiecień 2018 21:47

Konwent Sejmiku Województwa postanowił o dołączeniu do dzisiejszego porządku obrad wyrażenia poparcia dla ,,Deklaracji Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Treść konwencji pokazuje jak bardzo ważnymi sprawami zajmuje się nasz sejmik (ironia), jednocześnie w żaden sposób nie uwzględnia uwarunkowań historycznych Kujaw i Pomorza.

My, mieszkańcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego wdzięczni Opatrzności Bożej za odzyskaną przez Polskę po czasach zaborów niepodległość, dziś ponownie, po stu latach pragniemy wyrazić radość z naszej wolności i zobowiązanie do dalszej służby Ojczyźnie. Okazać pragniemy wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą życia, sercem, pracą rąk i umysłu, zachowali Rzeczpospolitą dla pokoleń nam współczesnych – czytamy w ,,Deklaracji Mieszkańców...” - Trwaj „O roku ów!”, który nadszedłeś w 1918, jako ten upragniony i wymarzony! Od 100 lat stoimy na jego straży, pomni na miłość i ofiarę, których nie szczędzili Polsce nasi Ojcowie. Dziś, umocnieni patronatem św. Jana Pawła II, deklarujemy odpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny jako najwyższej, wspólnej wartości. Pragniemy oddać ją kolejnym pokoleniom wolną i niezawisłą, jako wspólnotę wszystkich, pragnących żyć w pokoju, wzajemnej tolerancji i solidarności. Boże chroń Polskę!

 

Radnym życzyć pozostaje owocnych obrad nad tak poważnym problemem naszego województwa.

 

Warto jednak przypomnieć, że większość ziem w granicach dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego przez cały rok 1918 znajdowała się pod kontrolą niemiecką. 27 grudnia wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które pozwoliło w pierwszych dniach 1919 roku przejąc kontrolę nad częścią Kujaw, w tym na wyzwolenie Inowrocławia. Bydgoszcz do Polski powróciła dopiero 20 stycznia 1920 roku, Toruń dzień później. O tych szczególnych uwarunkowania, w projekcie deklaracji mieszkańców ani słowa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.