Jesteś tutaj: HomeRegionDo polskich portów wpływa coraz więcej kontenerów

Do polskich portów wpływa coraz więcej kontenerów

Napisane przez  Ł.R. / RynekInfrastruktury.pl Opublikowano w Regionalne niedziela, 08 kwiecień 2018 21:10
Do polskich portów wpływa coraz więcej kontenerów Mapa korytarzy TEN-T

Ilość skonteneryzowanego ładunku na Bałtyku będzie zdaniem analityków cały czas wzrastać, przełoży się to na większe ilości kontenerów wpływające do polskich portów – w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie. Pojawiają się dodatkowo plany budowy Centralnego Portu w Gdańsku. Wzrastać będzie również zapotrzebowanie na infrastrukturę intermodalną.

Inwestycje w okolicach Trójmiasta oraz w rejonie Szczecin – Świnoujście mogą robić wrażenie, chodzi jednak o to, aby skorzystał również na tym nasz region.

 

Tu pojawia się więc bardzo ważny aspekt zależący od strony rządowej. Transport kołowy, szynowy i wodny muszą być tak dopasowane, aby można było szybko i sprawnie przeładowywać kontenery. Do tego potrzeba inwestycji i nie tylko w same terminale intermodalne, ale w rozwój całej sieci – pisze na portalu rynekinfrastruktury.pl, Leonard Dolecki.

 

Publicysta powołując się na badania prof. Macieja Matczaka z Akademii Morskiej w Gdyni przewiduje wzrost do 2030 roku skonteneryzowanego ładunku na Bałtyku do 25 mln TEU rocznie.

 

Szansą dla naszego regionu mógłby być ,,suchy port” usytuowany przy linii kolejowej nr 201 w Łęgnowie. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy wyznaczyła nawet wstępną lokalizację, ale póki co nie ma żadnych kroków po stronie spółek Skarbu Państwa, które mogłyby być inwestorem. Lokalizacja w Bydgoszczy jest atrakcyjna z tego powodu, że tutaj krzyżują się linie kolejowej biegnące z Gdańska i Gdyni, po inwestycjach w linie nr 18 i 203, być może bydgoski terminal służyłby także Szczecinowi i Świnoujściu. W praktyce kontenery wprost ze statków ładowane byłyby na pociągi i przywożone do Bydgoszczy. Dopiero u nas rozdzielane byłyby na pociągi w konkretnym kierunku na kontynencie.

 

Polityka Urzędu Marszałkowskiego idzie w postawieniu na port rzeczny, jednak branża morska cały czas podchodzi do ewentualnego wykorzystania dróg wodnych z dużym dystansem. Nie zanosi się na to, aby szybciej transport lądowy i kolejowy, ustąpił nawet w małym procencie rzecznemu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.