Jesteś tutaj: HomeRegionTo był dzień Victorii!

To był dzień Victorii!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 16 luty 2018 12:03

16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze, który kończył również konflikt polsko-niemiecki. Ten dzień stał się symbolicznym zakończeniem Powstania Wielkopolskiego, co trzeba podkreślić zwycięskiego powstania. Wyznaczono linie demarkacyjną – tereny wyzwolone przez Powstańców znalazły się pod polską kontrolą.

Z okazji 99 rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przygotowaliśmy klip, do przepięknego wykonania ,,Roty”, pieśni opartej o wiersz autorstwa Marii Konopnickiej, który był symbolem przeciwstawiania się agresywnej niemieckiej germanizacji. Pieśń wykonał natomiast Węgier z zespołu Hungarika, jakby nie patrząc włączając się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Za ten gest serdecznie dziękujemy / köszönöm.

 

 

O ujęcie sprawy polskiej w traktacie podpisanym 16 lutego 1919 roku zabiegał francuski marszałek Ferdindant Foch, który miał być pod dużym wrażeniem wystąpienia Romana Dmowskiego na konferencji pokojowej w Paryżu. Ostateczny pokój po I wojnie światowej przyniesie podpisany kilka miesięcy później (czerwiec) Traktat Wersalski, na mocy którego do Polski przyłączone zostaną nie tylko miasta wyzwolone przez Powstańców, ale również Pomorze.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10