Jesteś tutaj: HomeRedakcjaPosłowieSejm uczcił Żołnierzy Wyklętych

Sejm uczcił Żołnierzy Wyklętych

Napisane przez  Redakcja sobota, 10 listopad 2012 20:18

Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął uchwałą w związku z 70 rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Narodowe Siły Zbrojne utworzone zostały przez działaczy ruchu narodowego i realizowały program polityczny tego nurtu ideowego, akcentując szczególnie potrzebę walki z okupantem zarówno niemieckim, jak i sowieckim. Historyczną zasługą tej organizacji było wysunięcie przez jej środowisko polityczne postulatu powrotu Polski na Ziemie Zachodnie.

 

Narodowe Siły Zbrojne, zachowując swoją samodzielność, stały się częścią Sił Zbrojnych w Kraju podległych legalnym władzom RP na uchodźstwie i wniosły istotny wkład w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej.

 

Po zakończeniu II wojny światowej żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, a także członkowie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, które przejęło spuściznę NSZ, byli zaciekle zwalczani przez komunistyczne siły bezpieczeństwa. Ostatnie oddziały zbrojne ruchu narodowego wytrwały w walce do przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych.

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, czcząc ich pamięć, stwierdza, że Narodowe Siły Zbrojne dobrze zasłużyły się Ojczyźnie – czytamy w uchwale.

 

Za jej przyjęciem głosowali posłowie PO, PiS, PSL i SP. Przeciwko było SLD i Ruch Palikota. Przeciwnicy uważają, że funkcjonariusze NSZ dopuszczali się morderstw oraz niekiedy współpracowali z hitlerowcami.