Jesteś tutaj: HomePolecaneJak urządzić funkcjonalne biuro?

Jak urządzić funkcjonalne biuro?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane poniedziałek, 14 grudzień 2015 13:29

Biurowa przestrzeń rządzi się swoimi prawami. Musi być urządzona w sposób funkcjonalny, ale także ergonomiczny, zawierać niezbędne urządzenia oraz rozwiązania wspomagające wydajną pracę. Przekonajmy się zatem, jakie elementy musi posiadać każde biuro.

Open space czy zamknięte pomieszczenia?

Wraz z pojawieniem się w Polsce zagranicznych korporacji, przyszła do nas również moda na otwartą przestrzeń w biurze, czyli tzw. open space. Biurka poszczególnych pracowników najczęściej oddzielone są cienkimi ściankami, ale niektóre firmy rezygnują z boksów i stawiają na nieograniczoną przestrzeń. Taki typ biura na pewno sprzyja komunikacji pracowników, jednak posiada również liczne wady. Nie wszyscy potrafią wydajnie wykonywać swoje obowiązki w hałasie, który jest nieunikniony w przypadku zgromadzenia na otwartej przestrzeni kilkudziesięciu osób. Aranżacja pomieszczeń w firmie zależy oczywiście w głównej mierze od rodzaju wykonywanej działalności – przedsiębiorstwo zajmujące się usługami księgowymi lub niewielka firma handlowa może preferować oddzielne pokoje dla pracowników.  Pamiętajmy o uwzględnieniu potrzeb całego zespołu.

 

Ergonomiczne meble.

Biurka i krzesła muszą być dostosowane do fizycznych uwarunkowań pracowników, umożliwiać regulację wysokości czy kąta oparcia. Krzesła powinny być obrotowe, posiadać podłokietniki, a stanowiska pracy przygotowane w ten sposób, żeby nie wywoływać groźnych schorzeń (np. zespół cieśni nadgarstka czy zwyrodnienia kręgów szyjnych). Istotną rolę pełni również oparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz podnóżek, które gwarantują wielogodzinną pracę bez bólu i uczucia dyskomfortu. Ergonomia przestrzeni biurowych to w dzisiejszych czasach szeroko omawiany temat, pozwalający na wydajną pracę w komfortowych warunkach. Urządzając pomieszczenia w firmie zwróćmy uwagę na to, żeby ważne urządzenia, z których pracownicy korzystają szczególnie często, były umieszczone możliwie najbliżej biurka. Ograniczenie zbędnego przemieszczania się znacząco podnosi efektywność pracy i oszczędza czas.

 

Niezawodny sprzęt.

Urządzenia biurowe muszą zapewniać szybkie drukowanie potrzebnych dokumentów, skanowanie w wysokiej rozdzielczości oraz nadawanie i odbieranie faksów. Dzięki temu firma będzie mogła sprawnie funkcjonować. Wybierając kserokopiarkę zwróćmy uwagę przede wszystkim na ilość dostępnych opcji, a także koszty eksploatacji materiałów, uwzględniając szczególnie zakup tonera lub zamienników. Weźmy też pod uwagę zapotrzebowanie naszego biura na drukowania dokumentów i dostosujmy to tego rodzaj sprzętu. Nie musimy koniecznie kupować nowego urządzenia – na rynku znajdziemy również kopiarki używane lub sprzęt poleasingowy, który posłuży wydajnie przez lata, a nie obciążą tak bardzo firmowego budżetu, jak kserokopiarki prosto od producenta. Istnieje też możliwość wydzierżawienia urządzeń, co nie wiąże się z koniecznością ich zakupu i dla wielu firm jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. (źródło: http://www.wroclawksero.pl/)

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10