Jesteś tutaj: HomePolecaneJak legalnie pozbyć się wysłużonego samochodu?

Jak legalnie pozbyć się wysłużonego samochodu?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane piątek, 04 grudzień 2015 22:00

Musisz po wielu latach pożegnać się ze swoim niezdatnym już do użytku samochodem? Stoisz przed dylematem: zezłomować go czy sprzedać? Sprawdź, jak prawidłowo wyrejestrować auto, aby uniknąć kłopotów oraz procederów niezgodnych z prawem.

Wyspecjalizowane punkty demontażu.

Zgodnie z ustawą dotyczącą recyklingu wycofanych z eksploatacji pojazdów, możemy oddać swój samochód wyłącznie do certyfikowanego punktu demontażu. Mimo bardzo wysokich kar (wynoszących od 10 000 do nawet 300 000 złotych) kierowcy wciąż usuwają na własną rękę wiele części ze swoich uszkodzonych samochodów lub oddają je do nielegalnych punktów złomowania. Musimy pamiętać, że kasacji samochodu najlepiej dokonać w zatwierdzonym przez marszałka województwa miejscu prowadzącym swoją działalność w sposób legalny. Tylko takie wyspecjalizowane punkty demontażu zapewnia nam całkowicie bezpieczne złomowanie i unieważnienie dokumentów, które daje nam podstawę do późniejszego wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji urzędu gminy

 

Czego się wystrzegać?  

Aby uniknąć kłopotów unikajmy tzw. skupu aut na osoby prywatne. Ulotki o chęci kupna auta na części wkładane za wycieraczki naszych samochodów często pochodzą z organizacji działających niezgodnie z prawem. Kupowane w ten sposób samochody trafiają do nielegalnych punktów złomowania, które nie prowadzą wymaganej dokumentacji i nie stosują się do podstawowych wymogów ekologicznych. Niejednokrotnie takie pojazdy są wykorzystywane do drobnych przestępstw jak np. kradzieże paliwa ze stacji benzynowych. 

 

Proces złomowania.

Zezłomowanie samochodu nie będzie możliwe bez odpowiednich dokumentów. Jadąc do punktu demontażu pojazdów nie zapomnijmy o dowodzie osobistym, tablicach i dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu. Jeśli któryś z dokumentów uległ zniszczeniu bądź zaginął, istnieje możliwość wypełnienia odpowiedniego oświadczenia np. o zagubieniu tablic rejestracyjnych.Jeśli nie jesteśmy jedynym właścicielem auta, które mamy zamiar zezłomować musimy przedstawić upoważenienie współwłaściciela na złomowanie, zgodę na zbycie pojazdu czy też zaświadczenie zakończenia umowy leasingowej lub kredytowej. (źródło: http://www.mamauto.pl/)

Komentarze