Jesteś tutaj: HomePolecaneO czym pamiętać przed dłuższą podróżą autem

O czym pamiętać przed dłuższą podróżą autem

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane środa, 14 październik 2015 09:11

Każda dłuższa podróż samochodem wymaga starannego przygotowania. Trzeba zaplanować nie tylko trasę, ale także przygotować odpowiednio samochód.

Każdy samochód wcześniej lub później potrzebuje pomocy mechanika. Jeśli awaria przytrafia się blisko miejsca zamieszkania problem można rozwiązać stosunkowo łatwo. Przeważnie wystarczy telefon do zaprzyjaźnionego warsztatu. Sprawa się komplikuje, gdy auto zepsuje się w trasie. Każdy kierowca niezależnie od tego, czy jeździ nowiutkim autem dopiero co odebranym z salonu, czy też nieco starszym modelem musi się liczyć z awarią lub stłuczką.

 

Odwiedź mechanika

„Planując wyjazd, czy to wakacyjny, czy służbowy warto podjechać do warsztatu. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w trasie. Mechanik sprawdzi nie tylko stan techniczny pojazdu (hamulce, ciśnienie w oponach, układ kierowniczy, zawieszenie, układ elektryczny), ale także uzupełni olej, płyn hamulcowy, chłodniczy czy do spryskiwaczy. Trzeba się także upewnić, czy w aucie znajduje się lewarek, koło zapasowe, komplet żarówek, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa. Robimy także przegląd apteczki.” (cytat: http://www.hol-man.pl/artykuly/autopomoc/)

 

Sprawdź polisy

O tym, jak ważne jest posiadanie ważnej polisy OC nie trzeba chyba już dziś nikogo przekonywać. Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić, czy jej ważność nie skończy się w trakcie podróży. Co istotne w większości krajów europejski polisa ta ma taki sam zakres, jak na terenie Polski. W niektórych krajach spoza Unii Europejskiej trzeba mieć dodatkowo Zieloną Kartę. Można ją otrzymać bezpłatnie od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupione OC.

 

Przydadzą się także dodatkowe ubezpieczenia. Szczególnie Autocasco oraz Assistance. Dzięki AC możemy mieć pewność że, w przypadku gdy samochód zostanie ukradziony lub ulegnie uszkodzeniu (w wyniku kataklizmu lub przez zwykłych wandali) otrzymamy odszkodowanie. Trzeba jednak dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia, ponieważ nie zawsze działa ono poza granicami kraju lub działa z pewnymi ograniczeniami. Zalety Assistance docenią zwłaszcza ci kierowcy, którym przydarzy się w trasie awaria lub stłuczka. W ramach polisy ubezpieczyciel zapewnia pomoc drogową, holowanie, naprawę w warsztacie uszkodzonego samochodu, a nawet wynajęcie pojazdu zastępczego lub pobyt w hotelu na czas naprawy. Wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych proponuje także dodatkowe opcje, jak choćby wymianę opony lub dowiezienie paliwa na trasie.

 

Gdy dojdzie do awarii

Niezależnie od tego, co się zepsuło trzeba zepchnąć auto na pobocze (najczęściej można liczyć na pomoc innych kierowców). Za autem ustawiamy trójkąt odblaskowy i staramy się zlokalizować przyczynę awarii. Jeśli nie możemy sami poradzić sobie z usterką trzeba wezwać pomoc drogową lub holownik. Szczególnie w przypadku holownika przed zamówieniem usługi warto jest ustalić cenę. Zdarza się bowiem, że niektóre firmy dyktują ceny, które kilkakrotnie są wyższe od rynkowych. Lepiej więc się upewnić, czy mamy do czynienia z uczciwym usługodawcą.

Komentarze