Jesteś tutaj: HomePolecaneCzym różnią się między sobą grzejniki pokojowe?

Czym różnią się między sobą grzejniki pokojowe?

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane czwartek, 27 sierpień 2015 17:29

Działanie grzejników opiera się na promieniowaniu i konwencji, czyli podgrzewaniu powietrza znajdującego się we wnętrzu grzejnika i przekazaniu przez cząsteczki powietrza energii. Dzięki promieniowaniu ciepło jest wydzielane na powierzchnię.

W przypadku grzejników aluminiowych, woda albo płyn niezamarzający przepływa przez kolejne elementy grzejne, następnie ciecz jest ogrzewana, a ciepło przekazywane na aluminiowe żeberka. Żeberka zasysają chłodne powietrze z dolnej części grzejnika, a ogrzane wypuszczają górą do pomieszczenia. W grzejnikach stalowych płytowych ogrzana woda płynie kanałami wodnymi. Ciepło jest oddawane do otoczenia za pomocą płyt.

 

Rozróżnienie grzejników pokojowych

Grzejniki pokojowe podzielić można na dwa główne rodzaje: stalowe oraz pozostałe (np. aluminiowe i miedziane). Dawniej wykorzystywano głównie grzejniki żeliwne, które obecnie można spotkać bardzo rzadko. Istotne jest to, by w ramach jednej instalacji były użyte grzejniki zrobione z tych samych materiałów. Czym różnią się między sobą poszczególne typy?

 

Grzejniki stalowe najczęściej są tańsze niż aluminiowe, posiadają także więcej form. W zależności od tego, jak zaprojektowana jest aranżacja wnętrza mogą być stylizowane na żeliwne, stare żeberkowe kaloryfery lub mieć bardzo nowoczesny design. Różnica między nimi a aluminiowymi polega także na tym, że są cięższe i posiadają więcej rozmiarów. W ich przypadku przy temperaturze 32-35 stopni, konwencja rozpoczyna się w przeciągu 5 minut. Dzięki temu, że mają mało wody, prosto się nimi steruje. Do grzejników stalowych zalicza się grzejniki łazienkowe, płytowe i rurowe. Ponieważ rozstaw połączeń różni się od tych w starych kaloryferach, żeby wymienić kaloryfer na grzejnik, trzeba zmieniać lub dopasowywać instalację.

 

Grzejniki miedziane i aluminiowe charakteryzuje przede wszystkim mała masa i doskonałe przewodnictwo cieplne. Ich konwencja przy temperaturze 26-27 stopni następuje w 3 minuty. Można łatwo regulować ilość ciepła, jakie jest oddawane do pomieszczenia. Istotne jest to, że są odporne na korodowanie, jednak nie powinno się ich montować tam, gdzie są narażone na reakcje chemiczne z kwasami. Są wśród nich grzejniki, które można kupić „na żeberka”, czyli dokładnie takiej szerokości i taką liczbę elementów, jaka jest potrzebna. Rozstaw podłączeń jest kompatybilny z rozstawem kaloryferów, dlatego bez problemu można zamienić kaloryfer na ten rodzaj grzejnika, bez ingerencji w instalację.

 

Grzejniki żeliwne dawniej były bardzo popularne, obecnie spotykane przede wszystkim w starym budownictwie. Coraz rzadziej można je również zobaczyć w sklepach. Zastępowane są przede wszystkim przez grzejniki aluminiowe posiadające ten sam rozstaw przyłączy.

 

Estetyka wykończenia

 Jeszcze jakiś czas temu grzejniki pokojowe były koniecznością, która zaburzała wizerunek wnętrza. Teraz ich wybór jest tak duży, że można wybrać je pod kątem danego pomieszczenia. Całkiem spora grupa grzejników wygląda elegancko i szykownie, dlatego warto pomyśleć o grzejniku także w kontekście dekoracji pomieszczenia.

Komentarze

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP