Jesteś tutaj: HomePolecaneSkuteczna tresura psa – klika prostych zasad

Skuteczna tresura psa – klika prostych zasad

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane wtorek, 02 styczeń 2018 18:13

Każdy właściciel psa marzy o tym, aby tresura czworonoga przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Aby tego dokonać warto poznać proste sposoby na tresurę psa.

Długość tresury czworonoga zależna jest od wielu zróżnicowanych czynników, jednym z nich jest charakter i predyspozycja danego zwierzęcia na tresurę. Należy jednak pamiętać, że efekty szkolenia psa są w dużej mierze zależne od człowieka. Zastosowanie się do kilku prostych zasad spowoduje, że tresura psa przebiegnie sprawnie i odbędzie się w przyjaznej atmosferze.

 

Proste zasady skutecznej tresury psa:

Na początek proste komendy

Żaden trening psa nie będzie efektywny, jeśli już na samym początku pies będzie otrzymywał złożone i niezbyt dla niego zrozumiałe polecenia. Zaczynając tresurę należy stosować możliwie jak najprostsze komendy, aby przyzwyczaić psa do panującej hierarchii i do aktualnego stanu rzeczy. Kiedy pies pozna proste polecenia i przyswoi ogólnie panujące zasady, łatwiej nauczy się bardziej skomplikowanych komend.

Nagrody za dobre zachowanie

Skuteczne szkolenie psa opiera się na nagradzaniu zwierzęcia za dobre zachowania. Prawidłowe zastosowanie systemu nagród może mieć niezwykle pozytywny wpływ na szybkie postępy w tresurze. Ponadto należy zaznaczyć, że pozytywne bodźce związane z nagradzaniem czworonoga sprawiają, że pies nie tylko szybko się uczy, ale także cały proces przebiega w radosnej atmosferze.

Nauka poprzez zabawę

Tresura w rygorystycznych warunkach może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych, a często okazuje się katastrofalna w skutkach. Najlepszym rozwiązaniem jest szkolenie psa podczas wspólnej zabawy. Trening w przyjaznej atmosferze wzajemnego szacunku przynosi korzystne efekty, a także wzmacnia więź między właścicielem, a psem.

Spokój i cierpliwość

Mimo ogromnego postępu technologicznego i mimo coraz szerszej świadomości społeczeństwa nie wszyscy zdają sobie sprawę z wpływu postawy właściciela na zachowanie czworonoga. Właściciel psa jest jak przywódca stada, a domownicy wraz z psem są jego członkami. Zachowanie każdego członka stada ma wpływ na zachowanie pozostałych. Sfrustrowany przywódca stada, nerwowa atmosfera w domu, a także inne niesprzyjające czynniki mają nieodzowny wpływ na zwierzęcych domowników, a także na przebieg i efektywność tresury.

Trening psa powinien zacząć się przede wszystkim w głowie właściciela. Pamiętajmy, że zrównoważony przywódca stada sprawi, że jego członkowie będą spokojni.

Jasne komunikaty to podstawa

Szkolenie czworonoga powinno opierać się na jasnych komunikatach. Aby pies zrozumiał wydawane polecenia właściciel powinien w sposób jasny natychmiastowo zareagować na zachowania zwierzęcia. Niekiedy okazuje się, że zwykłe komendy słowne i system nagród okazują się niewystarczające. Dlatego w przypadku, w którym kolejne szkolenie nie przynosi efektów należy sięgnąć po inne, sprawdzone środki do tresury. Wśród właścicieli psów najpopularniejsze okazują się specjalne gwizdki, klikery, a także obroże treningowe.

Obroże treningowe, a także inne artykuły zoologiczne znajdziemy na stronie importmania.pl

Komentarze