Jesteś tutaj: HomePolecaneJaką drabinę wybrać? Przegląd głównych typów

Jaką drabinę wybrać? Przegląd głównych typów

Napisane przez  Administrator Opublikowano w Polecane czwartek, 14 grudzień 2017 18:54

Wybór drabiny jest trudniejszy, niż się może wydawać, szczególnie do zastosowań przemysłowych. Mimo że producenci trzymają się pewnego utartego podziału swoich produktów, to jednak różnice pomiędzy konkretnymi typami nadal bywają całkiem spore.

Typ drabiny

Jako podstawowe kryterium wyboru przyjęło się używać typu drabiny. Jest to kategoria produktowa, która zwykle jest dość dowolnie opisana i poszczególne wyroby z tej grupy mogą się dość znacząco między sobą różnić.

 

  • Drabiny przystawne to najczęściej drabiny jedno-, rzadziej dwuelementowe. Aby uzyskać stabilne podparcie, muszą zostać ustawione na w miarę równym podłożu oraz oparte pod odpowiednim kątem. Z tego powodu ich użyteczność jest ograniczona, tym bardziej że trudno pracować na takiej drabinie z jakimkolwiek większym ciężarem.

  • Drabiny wielofunkcyjne są od przystawnych praktyczniejsze w tym sensie, że nie trzeba ich o nic opierać. Konstrukcja z zawiasem pozwala na rozstawienie drabiny prawie w każdym miejscu. Wymogiem jest jednak uzyskanie odpowiednio dużej przestrzeni, aby wszystkie cztery nogi drabiny zostały stabilnie wsparte. Tego rodzaju drabiny są też z oczywistych powodów cięższe niż przystawne, ale nadal po złożeniu zajmują niewiele miejsca i można je łatwo przechować.

  • Drabiny przegubowe są podobne do wielofunkcyjnych, jednak mogą, zamiast zawiasu, mieć przegub, który pozwala na ruch w zakresie 180° stopni, a zatem można ich używać – w zależności od bieżącej konfiguracji – jako drabin przystawnych lub o połowę niższych drabin wielofunkcyjnych.

  • Drabiny magazynowe to w zdecydowanej większości modele wyposażone w blokowane kółka, dzięki którym można łatwo przestawiać je w dowolne miejsce. Są zwykle duże, stabilne, często zaopatrzone w dodatkowy uchwyt lub niską barierkę w górnej części. Ich składanie jest kłopotliwe, ponieważ konstrukcja jest wzmocniona i usztywniona. Takie drabiny zdecydowanie nie powinny być traktowane jako przenośne – są mniejsze i bardziej mobilne niż podesty, ale nie zapewniają porównywalnego komfortu pracy. Wykonuje się drabiny magazynowe aluminiowe oraz stalowe – różnią się masą, odpornością na korozję, trwałością mechaniczną i ceną.

  • Drabiny specjalne to typ zbiorczy, który obejmuje najróżniejsze modele, których charakterystyka nie odpowiada żadnemu innemu zaszeregowaniu. Są zwykle dość drogie, ponieważ produkuje się je w niewielkich ilościach, nierzadko według dość złożonego projektu technicznego. W przypadku drabin specjalnych można liczyć na opcję dostosowania ich do specyficznych wymogów miejsca, w których drabina ma być używana, co dobrze widać na stronie http://www.eci.com.pl/pl/20-drabiny-podesty-schody-przejscia.

 

Liczy się jakość

W przypadku wszystkich typów drabin bardzo duże znaczenie ma jakość ich wykonania. O ile precyzja nie musi być duża, o tyle wytrzymałość mechaniczna musi być z góry znana. Drabiny muszą często także być odporne na działanie chemii, a także przystosowane do używania w warunkach zwiększonej wilgotności, dlatego zakup taniej drabiny z supermarketu budowlanego to najczęściej poważny błąd. 

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy