Wiadomości z regionu http://portalkujawski.pl Tue, 18 Sep 2018 22:20:44 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Schreiber: Glosy na PO, PSL i SLD to szósta kadencja marszałka z Torunia http://portalkujawski.pl/region/item/14033-schreiber-glosy-na-po-psl-sld-to-szosta-kadencja-marszalka-z-torunia http://portalkujawski.pl/region/item/14033-schreiber-glosy-na-po-psl-sld-to-szosta-kadencja-marszalka-z-torunia Schreiber: Glosy na PO, PSL i SLD to szósta kadencja marszałka z Torunia

Przed Operą Nova Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swoich kandydatów do Sejmiku Województwa z okręgów nr 1, 2 i 5, czyli położonych po zachodniej stronie Wisły. Liderami list będą: w Bydgoszczy radny wojewódzki Michał Krzemkowski, w okręgach północnych radny wojewódzki Marek Witkowski oraz południowych radny powiatu inowrocławskiego Jerzy Gawęda.

 

- My jako Prawo i Sprawiedliwość, jako drużyna Zjednoczonej Prawicy mówimy, że chcemy zrównoważonego rozwoju – mówił poseł Łukasz Schreiber podczas prezentacji kandydatów PiS-u do Sejmiku Województwa. Zrównoważony rozwój ma być alternatywą wobec dotychczasowej polityki, która opierała się w jego opinii na faworyzowaniu okręgu wyborczego marszałka Piotra Całbeckiego.

 

- Każdy głos na Platformę, PSL i SLD, to szósta kadencja marszałka z Torunia. Tak uczy nas doświadczenie i historia To nie tylko marginalizowanie Bydgoszczy, ale całej zachodniej strony województwa kujawsko-pomorskiego – kontynuował poseł Schreiber. Parlamentarzysta wskazał, że dla przykładu z Regionalnego Programu Operacyjnego w perspektywie 2007-2013 (faktyczne rozliczenie nastąpiło w 2016 roku) przypadło na mieszkańca Żnina przypadło około 600 zł, gdy w przypadku mieszkańca Torunia było to już 4,5 tys. zł.

 

W prezentacji udział wzięli również posłowie: Ewa Kozanecka, Tomasz Latos, Bartosz Kownacki oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

- Nasi kandydaci to mieszanka i doświadczenia w samorządzie, i ludzie którzy po raz pierwszy będą ubiegali się o jakiekolwiek publiczne funkcje. To są wszystko ludzie sprawdzeni, uczciwi i pracowici – mówił o kandydatach Zjednoczonej Prawicy Schreiber.

 

Okręg nr 1 Bydgoszcz:

1.Michał Krzemkowski

2.Anna Jędryka

3.Paulina Wenderlich

4.Bronisław Pastuszewski

5.Teresa Misiewicz

6.Anna-Maria Szymanska

7.Konstanty Dombrowicz

 

Okręg nr 2 (powiaty: bydgoski, sępoleński, świecki i tucholski)

1.Marek Witkowski

2.Jacek Chmarzyński

3.Marzena Litwinowicz

4Wacław Kropiński

5.Elżbieta Kwiatkowska

6.Żaneta Śrubkowska

7.Leszek Kaczyński

 

Okręg nr 5 (powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski i żniński):

1.Jerzy Gawęda

2.Anna Maćkowska

3.Michał Nowacki

4.Maria Zabłocka

5.Stefan Łuczak

6.Adam Banaszak

7.Jolanta Kołodziej

 

- Wybory w województwie kujawsko-pomorskim, a w szczególności w tej części zachodniej zdecydują o tym kto wygra w Polsce. My jako Prawo i Sprawiedliwość, aby nasze ugrupowanie, bo jesteśmy przekonani, że przez te 3 lata pokazaliśmy, że chcemy zmieniać Polskę – mówił poseł Bartosz Kownacki - Traktujemy te wybory jako potwierdzenie tego, że Prawo i Sprawiedliwość ma mandat do tego, żeby zmieniać Polskę.

 

Termin rejestracji kandydatów do sejmiku oraz rad gmin i powiatów minie dzisiaj o północy (poniedziałek), stąd też za kilka godzin będzie znana już ostateczna ich lista.

 

]]>
Regionalne Mon, 17 Sep 2018 18:20:21 +0200
ACTA 2 – dlaczego głosowanie Parlamentu Europejskiego budzi kontrowersje? http://portalkujawski.pl/region/item/14022-acta2-dlaczego-glosowanie-w-parlamencie-europejskim-budzi-kontrowersje http://portalkujawski.pl/region/item/14022-acta2-dlaczego-glosowanie-w-parlamencie-europejskim-budzi-kontrowersje ACTA 2 – dlaczego głosowanie Parlamentu Europejskiego budzi kontrowersje?

 

 W środę Parlament Europejski głosował nad dyrektywą o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, którą polscy internauci ochrzcili jako ACTA 2. Parlament Europejski odrzucił zgłaszane do projektu dyrektywy poprawki, jednocześnie dał mandat negocjacyjny do dalszych prac nad dyrektywą.

 

 

Zatem należy wyjaśnić, że póki co dyrektywa nie obowiązuje, bowiem będzie teraz poddana procedurze negocjacji z Radą Europy, czyli rządami wszystkich państw tworzących Unię Europejską, w tym także Polski. Premier Mateusz Morawiecki ten dokument ocenia w publicznych wypowiedziach negatywnie. Dopiero po tych negocjacjach nad dyrektywą głosować będzie raz jeszcze Parlament Europejski.

 

Za dalszymi pracami nad popularną ACTA 2 głosowali polscy posłowie PO, w tym Tadeusz Zwiefa reprezentujący kujawsko-pomorskie. Przeciwko byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, w tym także Kosma Złotowski. Europoseł lewicy Janusz Zemke był również przeciwko.

 

- Głosowaliśmy przeciwko z kilku powodów. Są tam dwa kontrowersyjne artykuły: artykuł 11 o prawach pokrewnych wprowadzający nowe prawa, o niby ma wyjść naprzeciw twórcom - wyjaśnia nam swoje głosowanie europoseł Kosma Złotowski. Wśród internautów wspomniany artykuł zyskał przydomek ,,podatku od linków”.

 

Na antenie Radia PiK zapisów artykułu 11 broni europoseł Tadeusz Zwiefka, w którego opinii internauci są manipulowani informacjami o wprowadzeniu rzekomej cenzury, gdy zapisy te są niekorzystne tylko dla dużych internetowych gigantów - Prawdziwym przeciwnikiem są wielcy gracze na rynku platform cyfrowych, którzy konsumują pracę twórców takich jak dziennikarze, piosenkarze, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy, literaci, pisarze - twórcy, którzy nie otrzymują od platform cyfrowych za swoje dzieła tam umieszczane ani grosza wynagrodzenia.

 

= Drugi artykuł 13 mówi o tym, że platformy publikujące treści są odpowiedzialne za to, czy te treści naruszają prawa autorskie, to prowadzi do filtrowania treści, które my umieszczamy na różnych platformach od Facebooka poczynając, do mniejszych publicystycznych platform kończąc. Jest powiedziane, że dotyczy to tylko dużych platform, ale co to znaczy dużych, a co to znaczy małych? Może się okazać, że za chwile takie platformy jak Salon24 nie będą istniały, bo wypracowanie takiego algorytmu jest bardzo kosztowne – ocenia Złotowski.

Pytany o cenzurę treści na Facebook-u Złotowski wskazał na zawodność tego typu algorytmów, co w jego opinii jest również argumentem przeciwko artykułowi 13 dyrektywy.

 

- Istnieje tam ponadto zakaz panoramy, czyli zarabianie na zdjęciach w tle których są budynki powszechnie znane, ale jednocześnie wobec których są zastrzeżone prawa autorskie np. Wieża Eiffla – dodaje europoseł Kosma Złotowski.

 

]]>
Regionalne Sat, 15 Sep 2018 17:11:02 +0200