Artykuły filtrowane wg daty: wtorek, 29 wrzesień 2020 https://portalkujawski.pl Tue, 21 May 2024 16:50:51 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Chcieli, aby Bydgoszcz była ,,strefą bez LGBT”. Co się stało z podpisami? https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18850-chcieli-aby-bydgoszcz-byla-strefa-bez-lgbt-co-sie-stalo-z-podpisami https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18850-chcieli-aby-bydgoszcz-byla-strefa-bez-lgbt-co-sie-stalo-z-podpisami Chcieli, aby Bydgoszcz była ,,strefą bez LGBT”. Co się stało z podpisami?

W maju 2019 roku zainaugurowano zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, który miał ustanowić Bydgoszcz jako ,,strefę wolną od LGBT”. Po kilkunastu dniach zebranych miało być już kilkaset podpisów. Od rozpoczęcia zbiórki mija już blisko półtora roku, a podpisy nigdy nie trafiły do Biura Rady Miasta.

 

- Ma ona za zadanie naszą troskę o bezpieczeństwo i niewinność naszych dzieci, zwłaszcza w szkołach. To rodzice wspólnie z rodzicami w poszczególnych klasach, powinni odpowiadać za wprowadzanie tematów seksualizacji człowieka, takiego delikatnego wprowadzenia, a nie jak chcą środowiska LGBT, takiego radykalnego – zapowiada 10 maja 2019 roku Krzysztof Drozdowski, lider listy Konfederacji do Parlamentu Europejskiego, który pełnił rolę wnioskodawcy tego projektu. Dzień później ulicami bydgoskiej starówki przeszedł Marsz Normalności, w kontrze do Parady Równości.

 

19 maja na Facebook-u Drozdowski poinformował, że pod inicjatywą ,,Bydgoszcz wolna od ideologii LGBT” podpisała się ,,poważna liczba osób”. Jak się dowiadujemy od osób zaangażowanych w kampanię Konfederacji, zebranych było kilkaset podpisów. Jedna z osób twierdzi, że nawet było to ponad 500 podpisów. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, żeby wnieść taki projekt potrzeba 500 podpisów.

 

 

W biurze Rady Miasta Bydgoszczy dowiedzieliśmy się jednak, że żaden projekt, ani podpisy do dzisiaj nie wpłynęły, choć mija prawie półtora roku. Nie można wykluczyć, że po prostu po wyborach w dniu 26 maja, inicjatywę porzucono.

 

Dane wrażliwe

Na sprawę nie można patrzeć jedynie przez pryzmat światopoglądowy, mamy bowiem do czynienia z gromadzeniem takich danych wrażliwych jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania, czy numer PESEL. Sygnatariusze składali swoje podpisy w konkretnym celu, wniesienia projektu pod obrady Rady Miasta, stąd też podpisy ich powinny trafić do Biura Rady Miasta, a w uzasadnionym przypadku, gdy uzbieranie podpisów byłoby niemożliwe zostać zniszczone przez profesjonalny podmiot, aby powyższe dane osobowe nie trafiły w niepowołane ręce.

 

Jest jeszcze kwestia etyczno-polityczna dotycząca wywiązywania się ze zobowiązań – sygnatariusze tego projektu mogą czuć się po prostu oszukani, bowiem podpisując się liczyli na to, że projekt trafi pod obrady Rady Miasta.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 30 Sep 2020 00:22:54 +0200
Jasiakiewicz: Potrzebny jest lobbing, aby z sieci kompleksowej przejść na bazową https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18852-jasiakiewicz-potrzebny-jest-lobbing-aby-z-sieci-kompleksowej-przejsc-na-bazowa https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18852-jasiakiewicz-potrzebny-jest-lobbing-aby-z-sieci-kompleksowej-przejsc-na-bazowa Sieć TEN-T

W 2023 roku będą ważyć się zmiany w europejskiej sieci transportowej TEN-T. Bydgoszcz znajduje się w niej jako węzeł sieci kompleksowej (z perspektywą rozbudowy do 2050 roku), stąd też gdyby udało się przekonać Komisję Europejską, do zmiany statusu na węzeł sieci bazowej (do 2030 roku), to moglibyśmy przyśpieszyć rozwój regionu o przynajmniej kilkanaście lat. Zyskalibyśmy przede wszystkim dodatkowe pieniądze na rozwój infrastruktury transportowej.

Głos w tej sprawie na wczorajszej sesji Sejmiku Województwa, która odbywała się w trybie zdalnym, zabrał radny Roman Jasiakiewicz - Zintensyfikowanie starań o sieć bazową to szansa rozwoju i województwa i miasta Bydgoszczy. To jest 20 lat różnicy – podkreślał radny - Wydaje się, że potrzebna jest aktywność i Samorządu Województwa, Zarządu Województwa i radnych i postawić w czołówce tych kilku ważnych zagadnień, jako jedno z najważniejszych.


W swoim wystąpieniu radny wyraził ubolewanie, że czas na lobbing upływa, a powaga szansy rozwojowej nie jest do końca zauważana przez władze województwa. Za przykład podał brak zapisów o sieci bazowej TEN-T w projekcie strategii rozwoju województwa. Przed dwoma tygodniami wicemarszałek Zbigniew Ostrowski poinformował nas, że będzie to poprawione. Również wczoraj marszałek Piotr Całbecki, odpowiadając radnemu Jasiakiewiczowi stwierdził, że zgłaszane w czasie konsultacji społecznych uwagi, również te dotyczące rangi Bydgoszczy w sieci TEN-T, są obecnie analizowane.

 

Jasiakiewicz wymienił również szereg innych postulatów, które wymagają podjęcia, jak uznanie za element sieci bazowej linii kolejowej nr 201 (z Bydgoszczy do portów morskich), która obecnie jest częścią sieci kompleksowej oraz ujęcie w sieci TEN-T nieobecnych szlaków, jak linie nr 18 i 203 w z Bydgoszczy do Szczecina i Świnoujścia oraz drogi wodnej E-40. Radny wskazał również na potrzebę uznania węzła Budapeszt na Węgrzech za element korytarza Bałtyk-Adriatyk, który byłby naszym dodatkowym oknem do Nowego Jedwabnego Szlaku.

 

- Potrzebne jest dotarcie do sfer rządowych, przekonanie do zasadności i uzyskania akceptacji, ale z taką samą determinacją potrzebne jest działanie w Unii Europejskiej, w Komisji Europejskiej – wskazywał Jasiakiewicz.

 

Marszałek Całbecki zadeklarował, że odbędzie w tej sprawie spotkanie z przedstawicielami województwa kujawsko-pomorskiego w Parlamencie Europejskim.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 29 Sep 2020 17:13:18 +0200
Białoruś stoi przed groźbą krachu gospodarczego https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18849-bialorus-stoi-przed-grozba-krachu-gospodarczego https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18849-bialorus-stoi-przed-grozba-krachu-gospodarczego Białoruś stoi przed groźbą krachu gospodarczego

Od uznawanych za sfałszowane przez zachodni świat wyborów prezydenckich na Białorusi minął już miesiąc, wciąż każdej niedzieli odbywają kulminacje społecznych protestów – w ostatnią niedzielę w Mińsku wzięło w nich udział 80-100 tys. osób, odbywały się też mniejsze protesty w innych miastach. Tymczasem zaprzysiężony został na kolejną kadencję na prezydenta Aleksandr Łukaszenko, co odbyło się w tajemnicy, aby nie eskalować nastrojów społecznych.

Rośnie z każdego tygodnia brutalność służb podległych reżimowi wobec demonstrantów, ale jak widać wciąż tysiące Białorusinów wyraża swoje niezadowolenie.

 

Nie ustaje aktywność działających od ponad dwóch tygodni tzw. cyberpartyzantów. Na skutek tymczasowego przejęcia przez nich uprawnień administracyjnych 26 września wieczorny serwis informacyjny transmitowany na stronach internetowych państwowych stacji telewizyjnych BT-1 i ONT został przerwany emisją materiałów na temat brutalnych działań milicji wobec protestujących – informuje w swojej analizie Ośrodek Studiów Wschodnich.

 

Zarówno sobotni marsz kobiecy, jak też manifestacje niedzielne miały mniej liczny charakter od akcji protestacyjnych organizowanych w poprzednie weekendy. Najmniejszy spadek miał miejsce w stolicy, gdzie wciąż jeszcze oponenci reżimu dysponują znacznym potencjałem mobilizacyjnym. W regionach można jednak zaobserwować większą dynamikę spadkową, również w tak aktywnych wcześniej ośrodkach jak Grodno i Brześć. Choć należy uwzględnić czynnik niesprzyjającej pogody, to wydaje się, że są to przede wszystkim oznaki zniechęcenia nieustępliwością władz i brakiem rezultatów niemal dwóch miesięcy protestów. Warto przy tym zwrócić uwagę na taktykę sił porządkowych, które działają w sposób znacznie bardziej brutalny wobec mniejszych grup demonstrantów, co w przypadku przygasających wystąpień na prowincji może prowadzić do dalszego spadku liczebności protestów. Jednocześnie utrzymuje się duże niezadowolenie społeczne, a demonstranci nie rezygnują z pokojowej formy protestów. W rezultacie nie należy się spodziewać szybkiego rozstrzygnięcia konfrontacji pomiędzy władzą i zbuntowaną częścią społeczeństwa – ocenia Kamil Kłysiński, analityk OSW.

 

Jego zdaniem inauguracja kolejnej kadencji Łukaszenki odbyła się w tajemnicy, bowiem gdyby była transmitowana w telewizji, mogłoby dojść do erozji gniewu społecznego. O fakcie złożenia ślubowania przez prezydenta Białorusini dowiedzieli się po fakcie. Tego faktu nie uznaje szereg państw – w tym Polska, Niemcy i Stany Zjednoczone.

 

Analitycy przewidują, że dalsze przedłużanie się kryzysu politycznego na Białorusi doprowadzić może gospodarkę do krachu, w głównej mierze z powodu utraty wiarygodności na międzynarodowych rynkach finansowych.

 

]]>
Magazyn Tue, 29 Sep 2020 15:47:26 +0200
Inowrocław organizuje dla mieszkańców październikową zbiórkę liści https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/18848-inowroclaw-organizuje-dla-mieszkancow-pazdziernikowa-zbiorke-lisci https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/18848-inowroclaw-organizuje-dla-mieszkancow-pazdziernikowa-zbiorke-lisci

1 października rusza jesienna zbiórka liści w ramach prac porządkowych na terenie Miasta Inowrocławia. Mieszkańcy i instytucje użyteczności publicznej mogą bezpłatnie odbierać worki na liście w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Środowiska


i Rolnictwa, przy al. Henryka Sienkiewicza 1, pokój nr 11 w godzinach od 7.30 do 15.30. Akcja trwa do 28 listopada br.

 

Inowrocławska Gospodarka Komunalna i Mieszkaniowa Sp. z o.o. będzie odbierała wypełnione worki w poniedziałki i czwartki po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod numerem telefonu (52) 357-56-62, w terminie od 1 października do 28 listopada br.

 

Zawiązane worki z zebranymi liśćmi należy wystawić w terminie wyznaczonym przez przedsiębiorstwo. Ponadto zebrane liście można umieszczać w ogólnodostępnych kontenerach przeznaczonych do trawy i liści zlokalizowanych na terenie Miasta. Lokalizacja miniPrzoków jest dostępna na stronie internetowej www.eko.inowroclaw.pl w zakładce „Jak segregować?”.

 

]]>
Inowrocław Tue, 29 Sep 2020 15:13:49 +0200
Ministerstwo zaklepało finansowanie dla budowy mostu w Kobylnikach https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/18847-ministerstwo-zaklepalo-finansowanie-dla-budowy-mostu-w-kobylnikach https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/18847-ministerstwo-zaklepalo-finansowanie-dla-budowy-mostu-w-kobylnikach Ministerstwo zaklepało finansowanie dla budowy mostu w Kobylnikach

W ramach rządowego programu Mosty dla Regionów znalazło się jedno przedsięwzięcie z naszego województwa – jest to budowa mostu drogowego w Kobylnikach, na północ od Kruszwicy. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ostatecznie zatwierdził to zadanie do realizacji.

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego – podkreśla Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. – Jedyna w naszym województwie inwestycja finansowana w ramach programu Mosty dla regionów będzie realizowana w gminie Kruszwica. Wartość tego zadania wynosi 16 mln złotych, a 80% tej kwoty będzie pochodzić z budżetu państwa. Bardzo się cieszę z realizacji tej ważnej inwestycji – mówi wojewoda.

 

Most ma posiadać parametry właściwe dla ruchu krajowego. Przez Kobylniki przebiega droga krajowa nr 62 oraz droga wojewódzka nr 412, które komunikują Kruszwicę z Inowrocławiem. Powstanie mostu stworzy alternatywny szlak dla ruchu jaki odbywa się obecnie przez centrum Kruszwicy, w tym przez Rynek. Most w Kobylnikach może być zaczątkiem budowy obwodnicy Kruszwicy.

 

]]>
Kruszwica Tue, 29 Sep 2020 15:01:51 +0200
Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki https://portalkujawski.pl/region/item/18846-pacjenci-skarza-sie-na-zamkniete-przychodni-a-eksperci-wskazuja-na-skutki-zaniedbania-profilaktyki https://portalkujawski.pl/region/item/18846-pacjenci-skarza-sie-na-zamkniete-przychodni-a-eksperci-wskazuja-na-skutki-zaniedbania-profilaktyki Pacjenci skarżą się na zamknięte przychodnie, a eksperci wskazują na skutki zaniedbania profilaktyki

Pandemia COVID-19 sprawiła, że nieobecne do tej pory w szerszym spektrum usługi zaczęły się rozwijać – taką usługą są teleporady, czyli zdalne konsultacje z lekarzem, które są refundowane. Teleporada jednak nie zawsze jest wstanie zastąpić wizytę u lekarza, ale można odnieść wrażenie, że w wielu przychodniach tak jest to traktowane, czyli teleporad się nadużywa. Nie zawsze można się też do lekarza dodzwonić. To wszystko przekłada się na rozgoryczenie pacjentów, także w naszym regionie.

Wywołuje to jednak dalsze konsekwencje, pacjenci szturmują szpitalne oddziały ratunkowe, częściej wzywane jest też pogotowie w przypadkach nie zagrażających bezpośrednio życiu, a to są już obciążenia dla systemu. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że przychodnie nie mają prawa zamykać się na pacjentów i zachęca do składania skarg. Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływa większa liczba skarg niż przed pandemią, za problemy z dostępnością przychodnie mogą zostać ukarane karami umownymi.

 

Eksperci z kolei wskazują na to, że obecna sytuacja może znacząco opóźnić diagnostykę wielu schorzeń, w tym również onkologicznych, co przełoży się również na większą umieralność.

 

Samo zastosowanie teleporady do wstępnej diagnozy jest traktowane mimo wszystko jako dobra praktyka. Zaleca to m.in. sanepid, bowiem sprawa ma też drugi medal. Rezygnacja całkowita z zasad bezpieczeństwa epidemicznego to narażenie lekarzy pierwszego kontaktu na zachorowanie, czego konsekwencją byłoby zaniechanie przez nich świadczenia pracy (osoba chora nie może mieć przecież kontaktu z pacjentami), co również byłoby negatywne dla pacjentów.

 

Kluczowe jest zatem wyważenie złotego środka oraz odpowiedzialne podejście do sytuacji jaką mamy z powodu COVID-19.

 

]]>
Regionalne Tue, 29 Sep 2020 12:54:08 +0200
Kolejne szkoły przechodzą na hybrydowy model nauczania, ale tylko na kilka dni https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18845-kolejne-szkoly-przechodza-na-hybrydowy-model-nauczania-ale-tylko-na-kilka-dni https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18845-kolejne-szkoly-przechodza-na-hybrydowy-model-nauczania-ale-tylko-na-kilka-dni Kolejne szkoły przechodzą na hybrydowy model nauczania, ale tylko na kilka dni

Od jutra na nauczanie hybrydowe przechodzi Szkoła Podstawowa nr 65 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi. Przyczyną jest stwierdzenie COVID-19 u jednego z pracowników szkoły, kilkunastu nauczycieli i uczniowie dwóch klas przebywają na kwarantannie. Nauczanie hybrydowe póki co zaplanowano do piątku 2 października.

 

Wczoraj podobna informacja wypłynęła z liceum przy Zespole Szkół nr 19, w tym wypadku przyczyną podjęcia działań epidemicznych było stwierdzenie zachorowania u jednego ucznia. Kwarantanną objęto jedną klasę.

 

Wciąż nauczanie w trybie hybrydowym (od początku bieżącego tygodnia) obowiązuje w VIII Liceum Ogólnokształcącym, gdzie kwarantanną objęto 4 uczniów.

 

Pierwszy miesiąc za nami

W czwartek przypadnie dokładnie pierwszy miesiąc od powrotu uczniów do szkół, co wywołało duże obawy. Pierwsze problemy pojawiły się w Bydgoszczy już w pierwszym tygodniu, gdy jedna ze szkół zdecydowała się z powodu COVID-19 opóźnić rok szkolny, ale patrząc w skali miesiąca, wciąż mówimy o pojedynczych przypadkach szkół. W połowie września nauczanie hybrydowe pojawiło się również w Zespole Szkół Elektronicznych.

 

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej w trybie hybrydowym pracuje obecnie w skali całego kraju 288 szkół, na całkowicie zdalne nauczanie zdecydowano się w 96 szkołach, co przy pozostałych ponad 48 tys. placówek nie jest dużym procentem.

 

Tryb hybrydowy polega na tym, że zajęcia dla części uczniów odbywają się normalnie w szkołach, natomiast część uczy się zdalnie z domu. W Bydgoszczy nauczaniem zdalnym obejmuje się uczniów objętych kwarantanną. Jak jednak widać model hybrydowy wdrażany jest tylko na kilka dni, co specjalnie nie powinno zaburzać cyklu nauczania.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 29 Sep 2020 11:59:12 +0200
Zanieczyszczenia z Zachemu z pękniętej rury mogą trafiać do Wisły. Zdaniem WIOŚ nie powinny być jednak wielkim zagrożeniem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18839-zanieszczyzenia-z-zachemu-z-peknietej-rury-moga-trafiac-do-wisly-zdaniem-wios-nie-powinny-byc-jednak-wielkim-zagrozeniem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18839-zanieszczyzenia-z-zachemu-z-peknietej-rury-moga-trafiac-do-wisly-zdaniem-wios-nie-powinny-byc-jednak-wielkim-zagrozeniem Zanieczyszczenia z Zachemu z pękniętej rury mogą trafiać do Wisły. Zdaniem WIOŚ nie powinny być jednak wielkim zagrożeniem

Pod koniec sierpnia pojawiła się informacja, że na terenie dawnego Zachemu doszło do pocięcia rury, która dostarczała wodę. Rurą spływa woda ze zbiornika retencyjnego, w którym zbierają się chemikalia z jednego ze składowisk. Po zniszczeniu rury wpływają one do Wisły.

O tę sprawę zapytał na wczorajszej sesji Sejmiku Województwa, Małgorzatę Witkowską z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, radny Roman Jasiakiewicz.

 

- Nie wiemy kto to przeciął – podkreśla Witkowska - Jest wpływ zanieczyszczeń charakterystycznych dla Zachemu, ale nie są one znacząco stężone.

 

Przedstawicielka WIOŚ poinformowała, że właściciel terenu podjął działania mające na celu uszczelnienie dawnego rurociągu, natomiast WIOŚ prowadzi monitoring - Nie spodziewamy się wielkiej strugi zanieczyszczeń, ponieważ mała skala jest cieku płynącego do Wisły w naszej opinii.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 29 Sep 2020 06:42:49 +0200