Artykuły filtrowane wg daty: sobota, 29 grudzień 2018 https://portalkujawski.pl Mon, 20 May 2024 22:04:58 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Przebudowa Grunwaldzkiej będzie do poprawki? https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14626-przebudowa-grunwaldzkiej-bedzie-do-poprawki https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14626-przebudowa-grunwaldzkiej-bedzie-do-poprawki Przebudowa Grunwaldzkiej będzie do poprawki?

W piątek zakończyć powinna się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej na odcinku od węzła Zachodniego do ronda Grunwaldzkiego. Praktycznie jeszcze trochę pracy wykończeniowej zostało do wykonania, dlatego termin ukończenia inwestycji się opóźni. Docierają do nas już jednak głosy wskazujące na możliwe fuszerki.

Nasi czytelnicy skarżą się przede wszystkim na powstałe w niektórych miejscach nierówności na jezdni. Pojawiają się też wątpliwości, czy tak duży kąt skrętu z ulicy Focha w Grunwaldzką nie będzie przyczyną korków i utrudnień w ruchu, bowiem może być on problematyczny dla samochodów ciężarowych. Jedna z osób komentujących naszą publikację wskazuje natomiast na popękany asfalt na ścieżce rowerowej.

 

A czy wy zauważyliście jakieś kwestie wymagające poprawy? Jeżeli tak piszcie w komentarzach.

 

Po zakończeniu prac budowlanych zamawiający, czyli Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej będzie musiał dokonać od wykonawcy odbioru inwestycji. W przypadku jeżeli realizacja nie będzie spełniała warunków zamówienia będzie można odmówić odbioru albo dokonać odbiór warunkowy zakładający zobowiązanie wykonawcy do naprawy uchybień w ustalonym czasie.

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 30 Dec 2018 00:27:24 +0100
Podsumowanie roku 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (wideo) https://portalkujawski.pl/region/item/14628-podsumowanie-roku-100-lecia-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci-wideo https://portalkujawski.pl/region/item/14628-podsumowanie-roku-100-lecia-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci-wideo Podsumowanie roku 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (wideo)

Końca dobiera rok 2018 – dla naszego narodu dość wyjątkowy, bowiem przypadły w nim setne rocznice ważnych wydarzeń w drodze do odzyskania niepodległości. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie tego jak świętowaliśmy te wydarzenia.

 

Jest to część I materiału, a to dlatego, iż na tym droga do niepodległej Rzeczypospolitej się przecież nie skończyła. Przed nami jeszcze walki Powstania Wielkopolskiego, którego setna rocznica wybuchu już za nami oraz konferencja pokojowa w Paryżu. Natomiast w 1920 roku, gdy Bydgoszcz w końcu powróciła do Polski, toczyły się przez kolejne miesiące walki o granice wschodnie. Odrodzonej Polsce zagrażała bowiem nawała bolszewicka.

 

100 rocznica powrotu Polski na Kujawy (część 1)

 

Opublikowany przez Portal Kujawski Sobota, 29 grudnia 2018

 

,,Bo tu, w Bydgoszczy żyje wiecznie Polska.

Której wytrwania i hartu użycza”

Pisał w swoim wierszu Henryk Zbierzchowski, z okazji odsłonięcia pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza, co nastąpiło w 1927 roku. Jak wspomniał w wierszu -,,Gdzie lepsze miejsce dla twórcy ,,Krzyżaków”

 

]]>
Regionalne Sat, 29 Dec 2018 22:44:39 +0100
Okazały budynek którego nikt nie chce https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14624-okazaly-budynek-ktorego-nikt-nie-chce https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14624-okazaly-budynek-ktorego-nikt-nie-chce Okazały budynek którego nikt nie chce

Pod koniec XIX wieku przy ulicy Dworcowej powstał okazały gmach w stylu manieryzu niderlandzkiego, w oparciu o projekt architektów Martina Gropiusa i Heino Schmieden. Dzisiaj budynek zlokalizowany przy ulicy Dworcowej 63 należy do tych najbardziej reprezentacyjnych w Śródmieściu, choć wymaga przeprowadzenia prac remontowych.

Budynek powstał blisko nabrzeża Brdy oraz około 300 metrów od stacji kolejowej Bydgoszcz Główna. Zbudowano go na potrzeby Dyrekcji Kolei. Można by się rozpisywać o historii tego budynku, ale dzisiaj najbardziej interesować powinna nas jego przyszłość. Od kilku lat większa część budynku należy do Miasta Bydgoszczy. Samorząd zdecydował się go zakupić, gdy PKP wystawiło go na sprzedaż. Tej transakcji towarzyszył pewien zamysł, aby był to wkład samorządu w rozwój Collegium Medicum, stąd też następnie przekazano budynek Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Przy Dworcowej miała powstać m.in. stomatologia. Ten plan nie doszedł jednak do skutku, bowiem okazało się, że część budynku Sejmik Województwa wydzierżawił prywatnej przychodni, co skomplikowało kwestię pozyskania funduszy na remont i adaptację budynku pod potrzeby szkolnictwa medycznego.

 

Kilka miesięcy temu, w związku z uchwaleniem nowej ustawy prawo wodne, prezydent wyraził chęć umiejscowienia w nim Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, który od stycznia 2018 roku formalnie funkcjonuje. Ostatecznie Wody Polskie zdecydowały się przejąć mniejszy budynek przy alejach Mickiewicza dawną siedzibę NFZ.

 

Co zatem dalej z dawną Dyrekcją Kolei w Bydgoszczy? Na dzisiaj nie ma na to pomysłu.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 29 Dec 2018 13:35:25 +0100
Pamięć narodowa wiąże się z kosztami https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14621-pamiec-narodowa-wiaze-sie-z-kosztami https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/14621-pamiec-narodowa-wiaze-sie-z-kosztami Pamięć narodowa wiąże się z kosztami

Powoli końca dobiega rok, w którym przypadła 100. rocznica ogłoszenia przez Polskę niepodległości. Przed listopadem 1918 i po nim krew za Polskę przelało wielu patriotów, dzisiaj możemy oddać im hołd zapalając znicz na ich grobie. O mogiły trzeba jednak dbać, a to generuje zawsze jakieś koszty.

Zgodnie z prawem za groby wojenne odpowiedzialne jest państwo, które w terenie reprezentuje wojewoda. Z racji ograniczonych możliwości finansowych, w tej materii administrację państwową wspiera wiele samorządów. Od kilkunastu już lat główny ciężar finansowy bierze na siebie Miasto Bydgoszcz, które tylko w 2018 roku na opiekę nad grobami wojennymi przeznaczyło ponad 163 tys. zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa zadania realizowane na terenie Bydgoszczy wsparło kwotą prawie 53 tys. zł. Najprawdopodobniej około 18 tys. (jak w latach poprzednich) dołoży wojewoda.

 

Wiele grobów osób zasłużonych dla polskiej niepodległości jest jednak zaniedbanych. Pojawiły się głosy chociażby dotyczące grobu Adama Grzymały Siedleckiego, osobiście podnosiłem problem grobu posła Teofila Magdzińskiego. W ich wypadku nie ma jednak jeszcze obowiązujących uwarunkować ustawowych. Na Cmentarzu Starofarnym znajdziemy zaniedbane groby wojskowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej, które z punktu widzenia prawa nie zostały zakwalifikowane jako grób wojskowy.

 

Jest szansa, że za jakiś czas to się zmieni, w listopadzie pisaliśmy bowiem o przyjęciu przez Sejm RP ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Nada ona specjalny status grobom osób, które w latach 1768 – 1963 walczyły w powstaniach, uczestniczyli w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego lub w inny sposób brały udział w walkach o niepodległość. Za wyjątkiem grobów wojennych, które już ustawową są objęte.

 

17 grudnia ustawa skierowano do prezydenta Andrzeja Dudy. Jego podpis jest konieczny żeby weszła ona w życie. Zanim zacznie praktycznie skutkować opieką nad grobami weteranów walk o niepodległość, Instytut Pamięci Narodowej będzie musiał opracować rejestr grobów, które na jej mocy będą objęte opieką.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 29 Dec 2018 07:27:03 +0100