Artykuły filtrowane wg daty: czwartek, 01 styczeń 2015 https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 11:44:59 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Dmowski w Bydgoszczy o sile zorganizowanego narodu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5708-dmowski-w-bydgoszczy-o-sile-zorganizowanego-narodu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5708-dmowski-w-bydgoszczy-o-sile-zorganizowanego-narodu

Dzisiaj mija 76 lat od śmierci jednego z twórców polskiej niepodległości po zaborach Romana Dmowskiego, uczestnika negocjacji pokojowych w Paryżu w 1919 roku, gdzie zapadła decyzja o powrocie Wielkopolski i Kujaw do granic Polski. Tej postaci w pewnym sensie zawdzięczamy to, że 20 stycznia 1920 roku na Stary Rynek w Bydgoszczy wkroczyły wojska polskie, a miastem zaczęła zarządzać polska administracja.

Nie wiemy dokładnie ile razy Roman Dmowski gościł w Bydgoszczy. Na pewno taka sytuacja miała miejsce 3 kwietnia 1927 roku, gdy nad Brdą odbywał się Zjazd Dzielnicy Zachodniej Obozu Wielkiej Polski. Gazeta Bydgoska opublikowała wygłoszone przez Dmowskiego przemówienie, w którym poruszał kwestie związane z wyzwaniami jakie stają przed narodem polskim oraz powstającym wówczas ruchu społecznym jakim był OWP.

 

-Żyjemy w dobie bankructwa zasad, na których opierało się życie Europy w wieku XIX – podkreślał na początku swojego wystąpienia Roman Dmowski.

 

Myśl Dmowskiego w tym momencie była bardzo szeroka. Zauważał on, iż państwa europejskie stały się w pewnym sensie uległe od kapitału, zaś obywatele odwracają się od państw. Stąd też Dmowski taką uwagę poświęcał organizowaniu się narodu. Szerzej ten problem opisał w swojej książce z 1927 roku ,,Zagadnienie rządu”.

 

-Na miejsce doprowadzonych do absurdu w polityce wszystkich krajów europejskich interesów klasy musimy postawić jako naczelny cel polityki, dobro narodu i oprzeć panowanie tego celu na silnym rozwoju poczucia narodowego i na podniesieniu poziomu życia religijnego w naszym społeczeństwie. Tylko na tej drodze możemy ponad licznymi partiami i grupami i interesów postawić zorganizowany naród i tylko zorganizowany naród zdolny jest do nagiąć do pracy dla dobra całości rozbieżne interesy i dążenia – mówił w Bydgoszczy Dmowski - Tak samo tylko zorganizowany naród może stać się jako wielka zbiorowa istotna, posiadająca swoją myśl i swoją wolę, zdolna swą myśl wcielić w życie i woli swojej posłuch nakazać.

 


 

Z powodu konfliktów Obozu Wielkiej Polski z rządzącą krajem sanacją w 1933 roku został on rozwiązany, a wielu działaczy internowanych.

 

Po śmierci Romana Dmowskiego z inicjatywy radnego miejskiego Konrada Fiedlera zdecydowano się nazwać most Staromiejski (dzisiejsza ulica Mostowa) jego imieniem. Ta nazwa utrzymała się kilka miesięcy, gdyż po wejściu Niemców we wrześniu 1939 roku został on zniszczony. Okupant po odbudowie tej nazwy już nie przywrócił, co było zrozumiałe, gdyż Dmowski w okresie I wojny światowej był wielkim wrogiem Prus. Obecnie Dmowski patronuje ulicy na Błoniu.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 02 Jan 2015 00:46:20 +0100
Wizja województwa kujawsko-krajeńskiego Andrzeja Szwalbe https://www.portalkujawski.pl/region/item/5707-wizja-wojewodztwa-kujawsko-krajenskiego-andrzeja-szwalbe https://www.portalkujawski.pl/region/item/5707-wizja-wojewodztwa-kujawsko-krajenskiego-andrzeja-szwalbe

W 1998 roku, gdy duże emocje wśród samorządowców budziła reforma administracyjna kraju, dość odważną koncepcję głosił zasłużony dla Bydgoszczy społecznik Andrzej Szwalbe, który w województwie z Bydgoszczą widział Piłę.

Zasług Andrzeja Szwalbe dla Bydgoszczy nie sposób wymienić w skrócie, gdyż dotykał on wielu różnych dzieł. Miał decydujący wpływ na budowę Filharmonii Pomorskiej oraz utworzenie Akademii Muzycznej, bo trzeba podkreślić, że był człowiekiem przede wszystkim muzyki. Jako bydgoski autorytet zaangażował się bardzo aktywnie w debatę nad nowym podziałem administracyjnym Polski. Z jednej strony zabiegał o to, aby Bydgoszcz utrzymała status wojewódzki, z drugiej zaś głosił koncepcje wychodzące po zarys ówczesnych polityków, którzy skupiali się tylko na połączeniu byłych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.

 

Z perspektywy czasu w wielu kwestiach powinniśmy mu jednak przyznać rację. Niestety wraz z jego śmiercią w roku 2002, jego sposób patrzenia na nasz region także zamarł.

 

Do ostatniej chwili ważyło się w 1998 roku, czy Toruń wejdzie w skład województwa kujawsko-pomorskiego. I tak naprawdę wokół tego toczyła się dyskusja ówczesnych posłów i senatorów. Szwalbe zauważył, że może powstać jednak województwo kujawsko-krajeńskie bez Torunia, czy w wersji z Toruniem, które obejmowało by ponadto dzisiejszy powiat złotowski, chojnicki i pilski. Miasto Piła miało odgrywać podobną rolę jak Toruń i Włocławek.

 

Polityka metropolitarna

O metropoliach zaczęliśmy dyskutować dopiero stosunkowo niedawno. Fakt, że do tej kwestii odnosił się już wstępnie w 1998 roku Andrzej Szwalbe świadczy o tym, że potrafił patrzeć długofalowo. Widział już wówczas, że powinien powstać Bydgoski Obszar Metropolitarny, który będzie lokomotywą rozwoju tego województwa oraz mniejsze obszary funkcjonalne wokół Piły, Torunia i Włocławka.

 

To co kilkanaście lat temu wydawało się egzotyczne, dzisiaj staje się ciekawym elementem do rozważań. Powiat pilski i złotowski w rozwoju gospodarczym stały się nieco zacofane. Choć co prawda bezrobocie jest tam i tak niższe niż średnia kujawsko-pomorskiego to z różnych badań wynika, że poziom życia jest tam dużo niższy niż w powiecie sępoleńskim. Można zatem rozważać opinie, że te powiaty są bardziej dodatkiem do województwa wielkopolskiego niż jego ważną składową częścią. I co należy tutaj wyraźnie podkreślić, powiązania funkcjonalne tych terenów z Bydgoszczą są nadal silne, być może nawet silniejsze niż z Poznaniem. Także i Chojnice w województwie pomorskim mogą czuć się trochę odtrącone. Z punktu widzenia dostępności komunikacyjnej to miasto cały czas znajduje się bliżej Bydgoszczy, niż Gdańska. Nic zatem dziwnego, że cały czas pojawiają się tam głosy, że błędem było dopuszczenie do włączenia Chojnic do województwa pomorskiego.

 

Szerzej o przebiegu reformy samorządowej w 1998 roku i odpowiedź na pytanie – dlaczego kujawsko-pomorskie wygląda dzisiaj tak a nie inaczej? W sobotę na łamach portalu – PopieramBydgoszcz.pl

 

]]>
Regionalne Thu, 01 Jan 2015 19:42:34 +0100
Tak Bydgoszcz przywitała rok 2015 (wideo) https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5706-tak-bydgoszcz-przywitala-rok-2015 https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5706-tak-bydgoszcz-przywitala-rok-2015

Około tysiąca osób Nowy Rok witało bawiąc się na płycie Starego Rynku. Na kilka sekund przed północą rozpoczęto odliczanie, a potem była już wielka euforia.

 

{youtube}xeArqW3E6MI{/youtube}

]]>
Bydgoszcz Thu, 01 Jan 2015 14:22:15 +0100
W kujawsko-pomorskim wszystkie gabinety lekarskie otwarte https://www.portalkujawski.pl/region/item/5705-w-kujawsko-pomorskim-wszystkie-gabinety-lekarskie-otwarte https://www.portalkujawski.pl/region/item/5705-w-kujawsko-pomorskim-wszystkie-gabinety-lekarskie-otwarte

Ostatnie dni roku 2014 to toczące się pomiędzy rządem i lekarzami negocjacje w sprawie kontraktów i realne zagrożenie problemów dostępu do przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przez pacjentów. Na szczęście mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego to nie dotyczy, gdyż w środę po południu dla dobra pacjentów udało się wypracować porozumienie.

Jak wynika z szacunków aż 26% lekarzy rodzinnych w skali kraju nie podpisało umów z NFZ, którego urzędnicy na zainteresowanych lekarzy czekali do północy.

 

W województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim udało się aneksować umowy na rok 2015. Oznacza to w skrócie, że będziemy mogli korzystać z usług POZ na tych zasadach co do tej pory. Pacjenci z innych regionów mogą być natomiast zmuszeni do wyboru nowych lekarzy, co będzie się wiązało z podejmowaniem kroków formalnych.

 

Jeszcze w środę przed południem w kujawsko-pomorskim umów nie podpisały 33 przychodnie, z tego 22 w samej Bydgoszczy. Po południu lekarze doszli jednak do porozumienia z regionalnym oddziałem NFZ, choć jak podkreślają nadal popierają postulaty Federacji Porozumienie Zielonogórskie, które oczekuje od ministra zdrowia zmian systemowych.

 

]]>
Regionalne Thu, 01 Jan 2015 13:32:30 +0100
Rozpoczynamy rok Mariana Rejewskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5702-rozpoczynamy-rok-mariana-rejewskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5702-rozpoczynamy-rok-mariana-rejewskiego

W październiku w amerykańskim Narodowym Muzeum Kryptografii w Fort Mead odbyła się uroczystość dodania pięciu nazwisk do honorowej listy wybitnych kryptologów. Uczestniczką tego wydarzenia była Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, który przez dyrektora Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych Ricka Ledgetta był niezwykle innowacyjnym matematykiem.

 

Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy jeszcze z poprzedniej kadencji rok 2015 będziemy obchodzić pod patronatem Mariana Rejewskiego. Ta postać będzie na naszych łamach zatem pokazywana znacznie częściej, zapewne odbędzie się także wiele imprez towarzyszących w Bydgoszczy tym obchodom.

 

W 1932 roku Marian Rejewski wraz z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim rozpoczęli pracę w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego w Warszawie. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej ten zespół opracował tzw. bombę kryptologiczną, czyli urządzenie służące do łamania niemieckich szyfrów, które przekazano aliantom. Mieli oni zatem duży wpływ na ostateczny przebieg II wojny światowej.

 

Marian Rejewski urodził się 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy, która była wówczas częścią Prus. Będziemy obchodzić zatem w tym roku 110 rocznicę jego urodzin. Po wojnie przez kilka lat pracował w Bydgoszczy. W 1969 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie zmarł 13 lutego 1980 roku – pochowany został na Powązkach.

 

]]>
Bydgoszcz Thu, 01 Jan 2015 08:04:05 +0100