Jesteś tutaj: HomeNakielskiWnuk generała Pattona gościł w naszym regionie

Wnuk generała Pattona gościł w naszym regionie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 07 wrzesień 2016 18:48

Wizyta w Szubinie gdzie w czasie II wojny światowej mieścił się obóz dla alianckich jeńców wojennych, była częścią pobytu oficerów armii Stanów Zjednoczonych w Polsce. Goście z Ameryki przyjechali, aby zobaczyć gdzie byli więzieni ich ojcowie, ale również, żeby podziękować Polakom za udzielane im w tych trudnych chwilach wsparcie.

We wtorek rodziny byłych więźniów ,,Oflagu 64” spotkały się z władzami Szubina, odwiedzili Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym: amerykańskich, brytyjskich i francuskich więźniów obozu jenieckiego.

 

Wśród gości Szubina znalazł się George Patton “Pat” Waters, wnuk legendarnego amerykańskiego generała Georga Pattona, który dowodził operacjami w Europie w czasie II wojny światowej, w tym ofensywą w Ardenach. Wcześniej jako oficer młodszego stopnia Patton uczestniczył również w I wojnie światowej.

 

- Wszystkich nas łączą lata, które nasi ojcowie spędzili razem jako „goście Niemców” (ojciec tak określał czas pobytu w obozie) w pięknym mieście Szubin w Polsce, której mieszkańcy byli tak dobrzy wobec Amerykanów, również pomagając im przetrwać ten trudny czas. Za to wszystko jesteśmy wdzięczni – powiedział ,,Pat” Waters. Jego ojcem był John K. Waters, zięć generała Pattona, w przyszłości również dorobił się nominacji generalskiej, który do niewoli dostał się w lutym 1943 roku. 21 stycznia 1945 roku został wraz z większością jeńców ewakuowany do Hammelburga.

 

Początkowo w Szubinie powstał obóz dla internowanej ludności polskiej. Od 1940 roku po kapitulacji Francji trafiali do niego również francuscy żołnierze. W maju 1943 roku powstał Oflag 64, do którego zsyłano oficerów Amerykańskich i Brytyjskich.

 

Świadkowie Katynia

Wśród więźniów obozu znajdowali się dwaj amerykańscy oficerowie ppłk. John H.Van Vieter oraz kpt. Donald B. Steward. Po odkryciu grobów oficerów polskich w Katyniu, Niemcy włączyli ich do komisji, która została wysłana do Katynia w celu potwierdzenia sowieckiej zbrodni. Niemcy chcieli wykorzystać to politycznie, bowiem Związek Sowiecki dołączył wówczas do obozu aliantów. Dzięki tym dwóm oficerom wiedza o Katyniu trafiła do Stanów Zjednoczonych.

 

W kwietniu ubiegłego roku w Szubinie odsłonięto tablicę im poświęconą, w obecności ówczesnego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Kujawy Zachodnie – mogą zachwycać

    Wielki poeta Jan Kasprowicz w swojej literaturze zachwycał się pięknem Kujaw wiosną. Paweł Kubalewski piękno kujawskiej ziemi pokazuje na ujęciach lotniczych. Żeby za dużo się już nie rozpisywać – zapraszamy do obejrzenia jego dzieła.

  • Jak jako województwo wykorzystaliśmy ostatnie 6 lat?

    Jesteśmy w roku granicznym dla obowiązywania Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku – jutro w ramach dyskusji o stanie województwa na Sejmiku Województwa, planowane jest podsumowanie tego dokumentu, zapewne dojdzie również do dyskusji na temat tego jak wykorzystaliśmy ostatnie lata, w tym również szansę jaką mogły dać fundusze unijne. Dyskusja może być nieco utrudniona, z uwagi na fakt obradowania w formie on-line.

Wiadomości z regionu