Jesteś tutaj: HomeNakielski150-lecie sióstr elżbietanek na Ziemi Krajeńskiej

150-lecie sióstr elżbietanek na Ziemi Krajeńskiej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki sobota, 03 wrzesień 2016 12:46

W 1866 roku w Kamieniu Krajeńskim pojawiło się zgromadzenie sióstr elżbietanek. Ich przybycie związane było z epidemią cholery. Siostry zakonne troskliwie opiekowały się chorymi i ubogimi. W ubiegłym tygodniu zgromadzenie obchodziło jubileusz 150-lecia, zaś ich zaangażowanie doceniły władze wojewódzkie.

W kolejnych latach siostry elżbietanki utworzyły przedszkole, następnie przekształcone w dom specjalny dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Ta działalność prowadzona jest do dzisiaj. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Kamieniu Krajeńskim prowadzi całodobową opiekę nad kilkudziesięcioma dziećmi. Warto dodać, że Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez to zgromadzenie obchodzi również swój jubileusz – 65-lecia istnienia.

 

- „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnie uczyniliście” - kierując się tymi słowami siostry elżbietanki z Kamienia Krajeńskiego realizują trudną, ale wspaniałą misję niesienia pomocy chorym i potrzebującym – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki, który przed tygodniem wręczył elżbietankom medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

    100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

  • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

    W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu