Jesteś tutaj: HomeNakielski150-lecie sióstr elżbietanek na Ziemi Krajeńskiej

150-lecie sióstr elżbietanek na Ziemi Krajeńskiej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki sobota, 03 wrzesień 2016 12:46

W 1866 roku w Kamieniu Krajeńskim pojawiło się zgromadzenie sióstr elżbietanek. Ich przybycie związane było z epidemią cholery. Siostry zakonne troskliwie opiekowały się chorymi i ubogimi. W ubiegłym tygodniu zgromadzenie obchodziło jubileusz 150-lecia, zaś ich zaangażowanie doceniły władze wojewódzkie.

W kolejnych latach siostry elżbietanki utworzyły przedszkole, następnie przekształcone w dom specjalny dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Ta działalność prowadzona jest do dzisiaj. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Kamieniu Krajeńskim prowadzi całodobową opiekę nad kilkudziesięcioma dziećmi. Warto dodać, że Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez to zgromadzenie obchodzi również swój jubileusz – 65-lecia istnienia.

 

- „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnie uczyniliście” - kierując się tymi słowami siostry elżbietanki z Kamienia Krajeńskiego realizują trudną, ale wspaniałą misję niesienia pomocy chorym i potrzebującym – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki, który przed tygodniem wręczył elżbietankom medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  • Prezydent do posłów: Proszę, żeby język debaty nie był radykalny

    Oficjalnie IX kadencja Sejmu została zainaugurowana, w uroczystej inauguracji Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił z tej okazji orędzie. W którym apelował, aby nowi parlamentarzyści debatowali ze wzajemnym szacunkiem. Później posłowie złożyli ślubowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji prosto z Sejmu.

  • To już X Marsz Niepodległości

    Gdy przypada 11 listopada, to elementem charakterystycznym tego dnia stał się przechodzący przez Warszawę Marsz Niepodległości. Za nami X edycja, można powiedzieć jubileuszowa, wydarzenia w którym stolica pełna była biało-czerwonych flag. Hasło tegorocznego marszu to ,Miej w opiece naród cały”, które nawiązywało do wielowiekowych związków Polski z chrześcijaństwem.

Wiadomości z regionu

Śledź nas