Jesteś tutaj: HomeNakielski150-lecie sióstr elżbietanek na Ziemi Krajeńskiej

150-lecie sióstr elżbietanek na Ziemi Krajeńskiej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki sobota, 03 wrzesień 2016 12:46

W 1866 roku w Kamieniu Krajeńskim pojawiło się zgromadzenie sióstr elżbietanek. Ich przybycie związane było z epidemią cholery. Siostry zakonne troskliwie opiekowały się chorymi i ubogimi. W ubiegłym tygodniu zgromadzenie obchodziło jubileusz 150-lecia, zaś ich zaangażowanie doceniły władze wojewódzkie.

W kolejnych latach siostry elżbietanki utworzyły przedszkole, następnie przekształcone w dom specjalny dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Ta działalność prowadzona jest do dzisiaj. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Kamieniu Krajeńskim prowadzi całodobową opiekę nad kilkudziesięcioma dziećmi. Warto dodać, że Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez to zgromadzenie obchodzi również swój jubileusz – 65-lecia istnienia.

 

- „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnie uczyniliście” - kierując się tymi słowami siostry elżbietanki z Kamienia Krajeńskiego realizują trudną, ale wspaniałą misję niesienia pomocy chorym i potrzebującym – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki, który przed tygodniem wręczył elżbietankom medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
  • Miesiąc do wyborów

    Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

  • Rozlosowano numery list wyborczych

    W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych w wyborach do Sejmu RP. W takiej też kolejności 13 października otrzymamy listy z nazwiskami kandydatów. Z pierwszego miejsca wystartuje PSL wraz z Kukiz15.

Wiadomości z regionu

Śledź nas