Jesteś tutaj: HomeNakielskiPrezydent RP odda wyjątkowy hołd ppor. Markowi Ulerykowi

Prezydent RP odda wyjątkowy hołd ppor. Markowi Ulerykowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 01 wrzesień 2016 00:17

Zginął zaledwie w wieku 35 lat, czyli zdecydowanie za wcześnie. Wywodził się ze wsi Dziewierzewo pod Kcynią, trenował spadochroniarstwo w bydgoskim Zawiszy i dwukrotnie został mistrzem Polski w wieloboju spadochronowym. Później służył krajowi dalej, jako funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. Dzisiaj prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości nadania Zespołowi Szkół w Dziewierzewie, w jubileuszu 175-lecia jego istnienia, imię ppor. Marka Uleryka.

Pierwszym prezydentem, którego przyszło Markowi Ulerykowi ochraniać był Aleksander Kwaśniewski. Później służył Lechowi Kaczyńskiemu, zaś następnie powierzono mu bezpieczeństwo pierwszej damy Marii Kaczyńskiej. 10 kwietnia 2010 pełnić swoją służbę miał podczas uroczystości katyński w Smoleńsku. Zginął wraz ze wszystkimi pasażerami prezydenckiego samolotu. Pośmiertnie nadano mu stopień podporucznika.

 

Uhonorowania ppor. Marka Uleryka domagała się społeczność szkolna. W dniu 30 czerwca do tego wniosku przychyliła się Rada Miejska w Kcyni. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały - wywodząc się z małego środowiska potrafił realizować swoje marzenia i pasje. Osiągał sukcesy sportowe, w pracy zawodowej i działalności społecznej.

 

Na zakończenie uzasadnienia przedmiotowej uchwały pada stwierdzenie - Osoba wybranego patrona stanowi wzór godny naśladowania.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  • Prezydent do posłów: Proszę, żeby język debaty nie był radykalny

    Oficjalnie IX kadencja Sejmu została zainaugurowana, w uroczystej inauguracji Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił z tej okazji orędzie. W którym apelował, aby nowi parlamentarzyści debatowali ze wzajemnym szacunkiem. Później posłowie złożyli ślubowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji prosto z Sejmu.

  • To już X Marsz Niepodległości

    Gdy przypada 11 listopada, to elementem charakterystycznym tego dnia stał się przechodzący przez Warszawę Marsz Niepodległości. Za nami X edycja, można powiedzieć jubileuszowa, wydarzenia w którym stolica pełna była biało-czerwonych flag. Hasło tegorocznego marszu to ,Miej w opiece naród cały”, które nawiązywało do wielowiekowych związków Polski z chrześcijaństwem.

Wiadomości z regionu

Śledź nas