Jesteś tutaj: HomeNakielskiPrezydent RP odda wyjątkowy hołd ppor. Markowi Ulerykowi

Prezydent RP odda wyjątkowy hołd ppor. Markowi Ulerykowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 01 wrzesień 2016 00:17

Zginął zaledwie w wieku 35 lat, czyli zdecydowanie za wcześnie. Wywodził się ze wsi Dziewierzewo pod Kcynią, trenował spadochroniarstwo w bydgoskim Zawiszy i dwukrotnie został mistrzem Polski w wieloboju spadochronowym. Później służył krajowi dalej, jako funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. Dzisiaj prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości nadania Zespołowi Szkół w Dziewierzewie, w jubileuszu 175-lecia jego istnienia, imię ppor. Marka Uleryka.

Pierwszym prezydentem, którego przyszło Markowi Ulerykowi ochraniać był Aleksander Kwaśniewski. Później służył Lechowi Kaczyńskiemu, zaś następnie powierzono mu bezpieczeństwo pierwszej damy Marii Kaczyńskiej. 10 kwietnia 2010 pełnić swoją służbę miał podczas uroczystości katyński w Smoleńsku. Zginął wraz ze wszystkimi pasażerami prezydenckiego samolotu. Pośmiertnie nadano mu stopień podporucznika.

 

Uhonorowania ppor. Marka Uleryka domagała się społeczność szkolna. W dniu 30 czerwca do tego wniosku przychyliła się Rada Miejska w Kcyni. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały - wywodząc się z małego środowiska potrafił realizować swoje marzenia i pasje. Osiągał sukcesy sportowe, w pracy zawodowej i działalności społecznej.

 

Na zakończenie uzasadnienia przedmiotowej uchwały pada stwierdzenie - Osoba wybranego patrona stanowi wzór godny naśladowania.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

    100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

  • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

    W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu