Jesteś tutaj: HomeNakielskiPrzed 77-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej

Przed 77-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki niedziela, 28 sierpień 2016 00:35

W czwartek minie dokładnie 77-ta rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Dzień ten co roku wspominamy z wielką zadumą. Związane jest to z faktem, iż koszmar wojny przyszło na naszych ziemiach (niegdyś przygranicznych II Rzeczypospolitej) przeżywać już w pierwszych dniach września. Niemcy nie mieli litości, mordując polskich patriotów, którzy mogliby stawiać opór ich okupacji.

W naszym regionie nie brakuje zatem miejsc pamięci. Niemcy w Potulicach utworzyli obóz, w którym w latach 1941 – 1945 zmarło ok. 1,4 tys. osób, z tego ponad połowę stanowiły dzieci do 15-roku życia. Ofiary potulickiego obozu spoczywają na pobliskim cmentarzu.

 

8 czerwca 1969 roku na tym cmentarzu odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika mającego przypominać o wojennym koszmarze. Dostrzec można na nim ślady degradacji. Zapewne do czwartku nie uda się już przywrócić mu godności, ale warto się zastanowić dzisiaj nad stanem miejsc pamięci i o nich pamiętać planując przyszły rok budżetowy.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

    W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

    Etykiety: covid19
  • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

    W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu