Jesteś tutaj: HomeNakielskiCZT jest zdania, że na linię 356 starczy pieniędzy z RPO

CZT jest zdania, że na linię 356 starczy pieniędzy z RPO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki niedziela, 07 sierpień 2016 21:11

Fundacja Centrum Zrównoważonego Transportu w oparciu o doświadczenia z perspektywy unijnej 2007-2013 jest zdania, że do roku 2023 można zrealizować przynajmniej o 30% więcej inwestycji kolejowych, niż zakłada Krajowy Program Kolejowy oraz poszczególne Regionalne Programy Operacyjne. CZT wychodzi bowiem z założenia, że oszczędności przetargowe wyniosą ok. 30-40%.

 

Pod względem inwestycji kolejowych zakończona perspektywa unijna dla Polski była dość dużą porażką. Nie byliśmy bowiem w stanie wykorzystać dużej liczby funduszy, które były dedykowane na inwestycje w modernizację infrastruktury kolejowej w naszym kraju. Centrum Zrównoważonego Transportu uważa, że trzeba wyciągnąć lekcję z tego i przygotować znacznie więcej projektów, przy założeniu, iż oszczędności przetargowe pozwolą wydać ponad 30% więcej środków niż dzisiaj się zakłada.

 

Jak to się ma do kujawsko-pomorskiego?

CZT uważa, że oszczędności przetargowe uzyskane przy realizacji modernizacji linii kolejowych nr: 207, 208 oraz 27 (Toruń Wschodni – Lipno) wystarczą, aby wydać również 104 mln zł na rewitalizację linii kolejowej nr 356 na odcinku Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – granica województwa kujawsko-pomorskiego. Środków wówczas nie starczyłoby na odcinek Nakło – Kcynia linii nr 281, do której szybciej się skłania Urząd Marszałkowski niż do linii nr 356.

 

W Planie Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej nie rozsądza się, który wariant połączenia Kcyni z Bydgoszczą miałby być zrealizowany, czy przez Nakło czy przez Szubin.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Powyborczy krajobraz. Czyli co tam w polityce słychać?

     

    W krajowej polityce po wyborach do Parlamentu Europejskiego rozpoczął się sezon ogórkowy, jeszcze mniej dzieje się lokalnie, co jednak nie oznacza, że jest to czas bezowocny. Za kilka tygodni znowu będą duże emocje przed najważniejszymi wyborami, do krajowego parlamentu.

  • Umowa z Włochami zerwana, ale wątpliwości coraz więcej

    W tym tygodniu media obeszła informacja, że GDDKiA ,,pogoniła” włoską firmę z placu budowy. Jest to daleko posunięta przenośnia, bowiem od kilku miesięcy właściwie prace się nie toczyły, więc na placu budowy i tak nic się nie działo. Będzie trzeba teraz rozstrzygnąć nowy przetarg, a to przesunie ukończenie inwestycji w czasie. Do kiedy? O to właściwie trzeba pytać jasnowidza, bowiem trudno merytorycznie odpowiedzieć na pytania dotyczące terminów realizacji poszczególnych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.