Jesteś tutaj: HomeNakielskiOdwiedzili miejsca pamięci w powiecie nakielskim (foto)

Odwiedzili miejsca pamięci w powiecie nakielskim (foto)

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 27 grudzień 2012 17:59

Historia Powstania Wielkopolskiego w dużej mierze związana jest z powiatem nakielskim, gdzie o powstańcach przypomina kilkadziesiąt mogił. Część z nich odwiedzili przedstawiciele bydgoskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, zapalając symboliczne znicze, jako znak pamięci o dokonaniach powstańców.

 

Swoją podróż Wszechpolacy rozpoczęli od cmentarza w Rynarzewie, później udali się na cmentarz w Szubinie, gdzie znajduje się zbiorowy grób Powstańców. W tym mieście znicz zapalono także pod pamiątkową tablicą, która mieści się w byłej siedzibie Powstańców Wielkopolski, obecnie Muzeum Ziemi Szubińskiej.

 

Kolejna na drodze była Kcynia, tam o Powstaniu Wielkopolskim przypomina pomnik znajdujący się tuż przed ratuszem. Ponadto zbiorowy grób walczących za niepodległość znajduje się na pobliskim cmentarzu, a pamiątkowa tablica na dworcu kolejowym. Te miejsca także odwiedzono.

 

W drodze do Nakła zapalono znicz także w Paterku, z kolei w Nakle upamiętniono tragiczną postać Anotniego Naoskakuły (pamiątkowa tablica znajduje się pod parafią pw. Świętego Wawrzyńca. Znicze zapalono także na nakielskim rynku.

 

My , młode pokolenie, musimy pamiętać o tym, że nie od zawsze Polskie ziemie i terytoria należały do naszego kraju, a nasi przodkowie walczyli i ginęli za możliwość krzewienia rodzimej kultury. Chcemy propagować pamięć o tych ludziach - o naszych bohaterach, a dzięki takiej akcji jak "Szlakiem bohaterów- Bydgoszcz pamięta o Powstańcach Wielkopolskich" , możemy pokazać, warto poswięcić czas, aby zapalić choćby symboliczny znicz- opowiedział nam o inicjatywie Wojciech Koźmiński z Młodzieży Wszechpolskiej.

 

{gallery}stories/2012/12/powstanie-nakielski{/gallery}

 

Szczegółowa relacja fotograficzna z wyprawy dostępna pod linkiem -www.powstanie.zkujaw.pl/2012/12/27/pamieci-powstancow-w-powiecie-nakielskim/

 

Zapraszamy do śledzenia naszego serwisu poświeconego historii Powstania Wielkopolskiego.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Kosma Złotowski

  • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

    Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

  • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

    Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.