Jesteś tutaj: HomeNakielskiSzubińscy kibice: Jesteśmy ludźmi z własnymi poglądami

Szubińscy kibice: Jesteśmy ludźmi z własnymi poglądami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 20 grudzień 2012 17:07

Kibice Zawiszy z Szubina coraz aktywniej włączają się w promowanie wartości patriotycznych. Kilka tygodni temu, podczas szubińskich uroczystości Święta Niepodległości oddali hołd wszystkim którzy o nią walczyli. W najbliższym czasie chcą także aktywnie włączyć się w kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, które jest ważnym elementem historii tego regionu.

Nie pytajmy, co może zrobić dla nas ojczyzna. Pytajmy, co my możemy dla niej uczynić – ta dewiza autorstwa byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy stała się dla Zawiszaków z Szubina drogowskazem.

 

Kibice piłkarscy nie mają najlepszego wizerunku mimo, że z roku na rok rośnie liczba akcji patriotycznych i charytatywnych. Dlaczego tak jest? – pytamy.

Myślę, że wynika to z tego, iż wszyscy kierują się stereotypami. W mniemaniu wielu ludzi kibic równa się bandyta. Pragniemy przekonać ludzi do siebie min. takimi akcjami, ale jest ciężko. Może to wynikać też z manipulacji telewizji oraz gazet, które ukazują Nas w złym świetle. Pewnie dlatego, że jesteśmy ludźmi z własnymi poglądami na świat i na naszą ukochaną ojczyznę - odpowiada dam jeden z szubińskich kibiców.

 

Od kilku lat dość aktywni są kibice Zawiszy Bydgoszcz i co ciekawe wasze inicjatywy z roku na rok są z coraz większym rozmachem. Już właściwie nie tylko w Bydgoszczy, ale całym regionie. Jak wygląda funkcjonowanie Fan Klubu Szubin pod tym względem?

Wydaje mi się, że przechodzi to z pokolenia na pokolenie. My młodzi ludzie pragniemy oddać hołd tym którzy poświęcili życie za to, abyśmy mogli żyć teraz normalnie. A działanie z większym rozmachem ma polegać na tym, aby nie dać zapomnieć młodym Polakom o wydarzeniach z np. z 27 grudnia.

 

Od redakcji: W dniu 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie.

 

W jaki sposób planujecie uczcić kolejną rocznicę tego zrywu niepodległościowego?

Oczywiście myślimy już od jakiegoś czasu nad rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Na terenie gminy Szubin będzie można zobaczyć odświeżone miejsca pamięci , planujemy także wziąć udział w obchodach tej rocznicy.

 

Skąd u was taka chęć poświęcania własnego czasu i niekiedy także prywatnych pieniędzy, na rzecz propagowania patriotyzmu?

Jeżeli chodzi o działania patriotyczne to mogę powiedzieć tyle, że obowiązkiem każdego Polaka jest pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy naszego kraju .Lecz jak dobrze wiemy dla dużej grupy ludzi są to tylko dni wolne od pracy. Więc nam kibicom pozostało trzymać wartę nad tym żeby pamięć o BOHATERACH nie zginęła. Wydaje mi się, że żadne pieniądze nie odwzorują tego co zrobili dla Nas Ci ludzi.

 

Szubin mieszkańcom regionu kojarzy się z osobą ministra Radosława Sikorskiego, który w ostatnich wyborach uzyskał najwyższe poparcie w całym okręgu. Jest to więc dość popularny polityk. Przed rokiem mecz Zawiszy został przerwany przez delegata z powodu transparentu obrażającego tego polityka. Jak odnosicie się do tej sytuacji jako Fan Klub kojarzony z miejscem zamieszkania tego polityka?

Jest nam bardzo przykro, że ten człowiek kojarzony jest z naszymi okolicami. W pełni zgadzamy się z słowami na transparencie. Każdy ma na ten temat swoje zdanie, my go nie zmienimy. Jeżeli ktos krytykuje waleczność, poświęcenie i honor Polaków jest dla nas przysłowiowym zerem. Temu Panu mówimy NIE!

 

Od redakcji: 6 sierpnia 2011 roku w czasie meczu Zawiszy Bydgoszcz z Olimpią Elbląg został wywieszony transparent z hasłem - Sikorski frajerze Powstańcom chwały, bohaterstwa i dumy nie odbierzesz. Była to odpowiedź kibiców na wypowiedź Sikorskiego, który nazwał Powstanie Warszawskie ,,narodową tragedią”.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.