Jesteś tutaj: HomeNakielskiJan Czochralski patronem roku 2013

Jan Czochralski patronem roku 2013

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 07 grudzień 2012 14:15

Sejm zdecydował dzisiaj, że rokowi 2013 patronować będą: Julian Tuwim, Witold Lutosławski i chemik Jan Czochralski. Ten ostatni urodził się w Kcyni.

 

W opinii sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jan Czochralski jest zaraz po Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaju Koperniku najbardziej rozpoznawalnym polskim naukowcem na świecie.

 

Urodził się on w październiku 1885 roku w Kcyni. Swoją karierę naukową rozpoczął w Berlinie (polska była pod zaborami). Tam opatentował między innymi ,,metal B”. Mimo wielu światowych propozycji, między innymi zostania dyrektorem generalnym fabryki Forda w Ameryce w 1928 roku zdecydował się wrócić do Polski na zaproszenie prezydenta Mościckiego.

 

Tutaj jak podkreślała posłanka Marzena Kidawa-Błońska w imieniu Komisji Kultury i Środków Przekazu stworzył podwaliny polskiej nauki. W czasie II wojny światowej pracował oficjalnie pracował dla Wermachtu, w ramach działalności podziemnej prowadził jednak sabotaż przeciwko okupantowi oraz produkował broń dla polskiego podziemia.

 

Po wojnie był prześladowany przez władze komunistyczne. Środowisko naukowe odwróciło się od niego. Zmarł po rewizji Urzędu Bezpieczeństwa w jego wili, która mieściła się w Kcyni.

 

Senat Politechniki Warszawskiej rehabilitował go dopiero w 2011 roku.

 

Szerzej o roku 2013 imienia Jana Czochralskiego wkrótce na naszych łamach.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
  • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

    Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

  • Co się zmienia od 30 maja?

    Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

    Etykiety: covid19 koronawirus

Wiadomości z regionu