Jesteś tutaj: HomeNakielskiBitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

Bitwa o Szubin była jedną z największych w Powstaniu Wielkopolskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 11 styczeń 2021 20:22

11 stycznia 1919 roku stoczona została druga bitwa o Szubin, a zarazem najbardziej istotna. Dzisiaj w 102 rocznicę tego wydarzenia hołd powstańcom oddali wieczorem kibice Zawiszy z Bydgoszczy z Inowrocławia. Przed południem na szubiński cmentarz udała się też delegacja władz samorządowych.

Przed rokiem uroczystości były połączone z odsłonięciem odbudowanego Pomnika Mogiły Powstańców Wielkopolskich, zniszczonego w czasie II wojny światowej przez Niemców. Dzisiaj tak okazałe uroczystości były niemożliwe przez pandemię. Kibice Zawiszy zorganizowali jednak dość ciekawe widowisko z użyciem pirotechniki.

 

 

W styczniu 1919 roku Szubin odgrywał dość strategiczną rolę, po tym jak 6 stycznia powstańcy zajęli Inowrocław. Utrzymanie Szubina dawało Niemcom pozycję do ewentualnego kontrataku i próby odzyskania Inowrocławia, z kolei jego utrata Szubina zbliżyłaby powstańców do podjęcia próby wyzwalania Bydgoszczy.

 

Powstańcy pierwszy raz Szubin próbowali zdobyć już 8 stycznia, ta próba zakończyła się porażką, która nieco skomplikowała sytuację na froncie. Drugą próbę podjęto 11 stycznia. Tego dnia broniące miasto siły niemieckie w liczbie 400 żołnierzy, wspartych baterią artylerii oraz 8 ckm, zaatakowało 1500 powstańców dowodzonych przez późniejszego generała Kazimierza Grudzielskiego zaatakowała miasto od północy i zachodu. Po zaciętych walkach Niemcy musieli wycofać się na dworzec kolejowy, gdzie liczyli na posiłki przybyłe z Bydgoszczy. Wsparcie jednak nie dotarło, dlatego Niemcy ostatecznie skapitulowali. Za zdobycie Szubina Grudzielski otrzymał Order Virtuti Militari V klasy.

 

Mapa bitewna autorstwa IPN

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu