Jesteś tutaj: HomeNakielskiObwodnica Wałcza – kolejny odcinek drogi S-10

Obwodnica Wałcza – kolejny odcinek drogi S-10

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki wtorek, 29 grudzień 2020 15:42
Węzeł Pawłówek (S-5/S-10) prawie gotowy Węzeł Pawłówek (S-5/S-10) prawie gotowy

W ubiegłym tygodniu do użytku oddano obwodnicę Wałcza w województwie zachodniopomorskim. W praktyce skróceniu ulega podróż pomiędzy Bydgoszczą i Szczecinem, stąd też jest to dość istotna informacja dla naszego regionu.

Obwodnica Wałcza liczy prawie 18 km, jej kosz to około 657 mln zł, dofinansowany przez Unię Europejską. Jest to kolejny odcinek, po oddanej kilka lat temu obwodnicy Wyrzyska (województwo wielkopolskie) w ramach planowanej drogi ekspresowej S-10. W kierunku na Szczecin zbudowano jedynie odcinek rozpoczynający się od obwodnicy Stargardu Szczecińskiego do Szczecina.

 

Powstaje odcinek S-10/S-5

Droga ekspresowa S-10 ma docelowo połączyć ring wokół Warszawy i CPK z Toruniem, z Bydgoszczą i ze Szczecinem. Oprócz wspomnianych odcinków mamy także wybudowany fragment południowej obwodnicy Bydgoszczy pomiędzy węzłem Stryszek i Białe Błota. Na dniach powinien być oddany też odcinek drogi ekspresowej S-5 od węzła Białe Błota do Tryszczyna, na którym do węzła Pawłówek drogi S-5 i S-10 będą biegły w jednym przebiegu.

 

Grafika: GDDKiA

 

Jakie dalsze plany?

Najbardziej zaawansowane są prace na odcinku drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń, na którego wybudowanie przetarg planuje się ogłosić w przyszłym roku. Rząd zapewnia, że na ten odcinek są zapewnione fundusze.

 

Powoli do końca dobiegają prace koncepcyjne dla odcinka Bydgoszcz – Stargard, którego elementami będzie otwarta obwodnica Wałcza, a wcześniej Wyrzyska. Na dzisiaj nie ma jednak zapewnionego finansowania dla tego odcinka.

 

Najmniej zaawansowane prace są dla odcinka Toruń – ring Warszawski / CPK. W tym wypadku trwają prace nad studium korytarzowym, które ma wyznaczyć przebieg tego odcinka. Pod uwagę jest brane także wytyczenie wspólnego odcinka z wybudowaną autostradą A1, np. aż do Włocławka.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu