Jesteś tutaj: HomeNakielskiJest plan przywrócenia pociągów pomiędzy Bydgoszczą i Nakłem do końca miesiąca

Jest plan przywrócenia pociągów pomiędzy Bydgoszczą i Nakłem do końca miesiąca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki czwartek, 15 październik 2020 12:22

W nocy z 1 na 2 października doszło do poważnego podmycia torów na linii kolejowej nr 18, która łączy Bydgoszcz z Nakłem nad Notecią i Piłą. PKP PLK informuje, że trwają intensywne prace, które mają na celu przywrócić drożność szlaku, ruch pasażerski odbywa się z wykorzystaniem autobusowej komunikacji zastępczej.

Pociągi osobowe Regio dojeżdżają z Bydgoszczy do Zielończyna, a następnie pasażerowie przesiadają się na podstawione przez przewoźnika autobusy do Nakła. Stacja Zielończyn posiada bowiem infrastrukturę umożliwiającą zawracanie pociągów. W przypadku pociągów PKP Intercity autobusy wożą podróżnych ze stacji Bydgoszcz Główna do Nakła. Pociągi towarowe są kierowane natomiast objazdami, głównie z wykorzystaniem linii nr 203, która z Piły biegnie do Łęgu, gdzie krzyżuje się z linią nr 201 relacji Bydgoszcz – Gdynia.

 

Uszkodzenia infrastruktury są na tyle poważne, że będą wymagały najpierw przeprowadzenia badań, PKP PLK chce jednak wdrożyć na razie tymczasowe rozwiązania, które pozwolą wkrótce przywrócić ruch przynajmniej z wykorzystaniem jednego toru - Pracownicy pociągów sieciowych zdemontowali kilkaset metrów sieci trakcyjnej. Usuwany jest uszkodzony tor. Przygotowywana jest budowa tymczasowej konstrukcji. Niezbędne są m. in. badania geologiczne i prace projektowe. Budowa tymczasowej konstrukcji wsporczej umożliwi przywrócenie ruchu na linii jednym torem. W tym czasie odbudowany będzie przepust, który zapewni odpowiednie odwodnienie - odprowadzenie wody – informuje Przemysław Zieliński, rzecznik PKP PLK - Wstępnie ustalono, że pociągi wrócą na trasę jeszcze w końcu października. Przyczyną uszkodzenia linii było podmycie toru i nasypu kolejowego spowodowane zmianami w systemie wodnym poza terenem kolejowym.

 

Linia kolejowa nr 18 na odcinku Bydgoszcz Główna – Nakło nad Notecią jest obecnie też przedmiotem prac studialnych, które mają przygotować jej modernizację do osiągania prędkości rozkładowych 160 km/h, a nawet 200 km/h, co jest elementem przygotowania do wdrażania komponentu kolejowego CPK. Z Nakła ma bowiem odbijać nowa linia kolejowa nr 400, która pobiegnie do Koszalina.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Kujawsko-pomorskie: dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 czasami zbiorczymi za kilka tygodni

    Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez MZ z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorczymi danymi za okres kilku tygodni. Fakt ten potwierdził PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

    Etykiety: covid19
  • Rozważa się zastąpienie pociągów autobusami

    Formacje polityczne krytykują decyzję marszałka województwa o obcięciu kursów kolejowych, ale większym problemem wydaje się to, że czas ucieka, a wciąż nie udało się zawrzeć porozumienia pomiędzy województwem i przewoźnikiem PolRegio. Czasu jest na to jednak coraz mniej, bowiem dotychczasowa umowa skończy się w sobotę 12 grudnia.

    Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu