Jesteś tutaj: HomeNakielskiCałbecki: Warunkiem wznowienia pociągów do Kcyni jest partycypacja samorządów w ich utrzymaniu

Całbecki: Warunkiem wznowienia pociągów do Kcyni jest partycypacja samorządów w ich utrzymaniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 30 grudzień 2019 14:59

Marszałek Województwa Piotr Całbecki udzielił odpowiedzi Radzie Miasta Bydgoszczy na skierowany do niego apel w sprawie inwestycji kolejowych. Marszałek w swojej odpowiedzi zapewnia, że rozpoczęcie działań na rzecz przywrócenia Kcyni do sieci kolejowej zyskało już akceptacje ze strony Zarządu Województwa.

Rada Miasta Bydgoszczy w listopadzie wskazała za priorytety oprócz przywrócenia połączenia kolejowego Bydgoszczy z Kcynią, również budowę linii z Maksymilianowa do Koronowa wraz z modernizacją odcinka Koronowo – Tuchola oraz budowę linii z Trzcinca do Portu Lotniczego oraz Solca Kujawskiego.

 

Z odpowiedzi marszałka można wywnioskować, że odcinek Koronowo – Tuchola nie był w ogóle przez Zarząd Województwa brany pod uwagę. W toku negocjacji z PKP PLK, ustalono, że z priorytetów wskazanych przez bydgoski samorząd do realizacji jeszcze w bieżącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, zostało wytypowane tylko zadanie skomunikowania Bydgoszczy z Kcynią, bez wskazania czy poprzez linie kolejową nr 356 przez Szubin, czy linie nr 281 z Nakła nad Notecią. Odpowiedzi na to pytanie ma udzielić zlecane studium.

 

Projekty te przeszły już procedurę oceny, a Zarząd Województwa podjął uchwałę o ich wyborze do dofinansowania – czytamy w odpowiedzi, która dotyczy m.in. zadania skomunikowania Bydgoszczy z Kcynią - Dzięki temu dalsze prace, w tym budowlane, będą mogły rozpocząć się właściwie od razu po uruchomieniu tzw. nowej perspektywy finansowej.

 

Wynika z tego, że prace na linii nr 356 lub 281 będą mogły ruszyć po 2023 roku. Marszałek zaznacza jednak pewien warunek – Chciałbym podkreślić, iż warunkiem jego realizacji, zapisanym w Planie spójności, jest ,,zawarcie porozumienia w sprawie wspólnego finansowania przewozów pasażerskich przez samorządy lokalne położone wzdłuż rewitalizowanego odcinka, ponieważ Województwo Kujawsko-Pomorskie nie ma możliwości objęcia tego zadania samodzielnym finansowaniem”.

 

Z udzielonej odpowiedzi wynika jasno, że zabrakło już środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla prac projektowych dla budowy linii kolejowej z Maksymilianowa do Koronowa oraz z Trzcinca na lotnisko i do Solca Kujawskiego. Zdaniem marszałka środkami na ten cel może dysponować natomiast rząd w puli ogólnopolskiej na kolej. O tej koncepcji przygotujemy już osobną publikację.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Sondaże wskazują, że kujawsko-pomorskie zagłosuje za Trzaskowskim

    Batalia o to kto zostanie prezydentem RP do 2025 roku jest wyjątkowo zacięta, bastionami Andrzeja Dudy jest ściana wschodnia, gdzie np. w województwie podkarpackim prognozuje się jemu poparcie powyżej 70%. W większości województw według sondaży wygra jednak Rafał Trzaskowski, choć w żadnym tak spektakularnie jak Duda na Podkarpaciu.

  • Jaka będzie Polska po wyborach?

    Dokładnie za tydzień odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, którą poprzedziła stosunkowo krótsza, ale za to pełna emocji kampania wyborcza. Emocje niekiedy przekraczały po obu stronach sporu granicę dobrego smaku. Czy po przyszłej niedzieli wszystko wróci do nazwijmy to normy, Polacy skupią się na czasie wakacyjnym? Może się tak zdarzyć, ale też trzeba się liczyć ze scenariuszem, iż dojdzie do zaognienia kryzysu politycznego.

Wiadomości z regionu