Jesteś tutaj: HomeNakielskiCałbecki: Warunkiem wznowienia pociągów do Kcyni jest partycypacja samorządów w ich utrzymaniu

Całbecki: Warunkiem wznowienia pociągów do Kcyni jest partycypacja samorządów w ich utrzymaniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki poniedziałek, 30 grudzień 2019 14:59

Marszałek Województwa Piotr Całbecki udzielił odpowiedzi Radzie Miasta Bydgoszczy na skierowany do niego apel w sprawie inwestycji kolejowych. Marszałek w swojej odpowiedzi zapewnia, że rozpoczęcie działań na rzecz przywrócenia Kcyni do sieci kolejowej zyskało już akceptacje ze strony Zarządu Województwa.

Rada Miasta Bydgoszczy w listopadzie wskazała za priorytety oprócz przywrócenia połączenia kolejowego Bydgoszczy z Kcynią, również budowę linii z Maksymilianowa do Koronowa wraz z modernizacją odcinka Koronowo – Tuchola oraz budowę linii z Trzcinca do Portu Lotniczego oraz Solca Kujawskiego.

 

Z odpowiedzi marszałka można wywnioskować, że odcinek Koronowo – Tuchola nie był w ogóle przez Zarząd Województwa brany pod uwagę. W toku negocjacji z PKP PLK, ustalono, że z priorytetów wskazanych przez bydgoski samorząd do realizacji jeszcze w bieżącej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, zostało wytypowane tylko zadanie skomunikowania Bydgoszczy z Kcynią, bez wskazania czy poprzez linie kolejową nr 356 przez Szubin, czy linie nr 281 z Nakła nad Notecią. Odpowiedzi na to pytanie ma udzielić zlecane studium.

 

Projekty te przeszły już procedurę oceny, a Zarząd Województwa podjął uchwałę o ich wyborze do dofinansowania – czytamy w odpowiedzi, która dotyczy m.in. zadania skomunikowania Bydgoszczy z Kcynią - Dzięki temu dalsze prace, w tym budowlane, będą mogły rozpocząć się właściwie od razu po uruchomieniu tzw. nowej perspektywy finansowej.

 

Wynika z tego, że prace na linii nr 356 lub 281 będą mogły ruszyć po 2023 roku. Marszałek zaznacza jednak pewien warunek – Chciałbym podkreślić, iż warunkiem jego realizacji, zapisanym w Planie spójności, jest ,,zawarcie porozumienia w sprawie wspólnego finansowania przewozów pasażerskich przez samorządy lokalne położone wzdłuż rewitalizowanego odcinka, ponieważ Województwo Kujawsko-Pomorskie nie ma możliwości objęcia tego zadania samodzielnym finansowaniem”.

 

Z udzielonej odpowiedzi wynika jasno, że zabrakło już środków z Regionalnego Programu Operacyjnego dla prac projektowych dla budowy linii kolejowej z Maksymilianowa do Koronowa oraz z Trzcinca na lotnisko i do Solca Kujawskiego. Zdaniem marszałka środkami na ten cel może dysponować natomiast rząd w puli ogólnopolskiej na kolej. O tej koncepcji przygotujemy już osobną publikację.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas