Jesteś tutaj: HomeNakielskiSzubin, Żnin i Świecie w programie Kolej Plus

Szubin, Żnin i Świecie w programie Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Krajna i Pałuki środa, 24 październik 2018 15:23

Do 2023 roku pociągi mogą ponownie docierać do Żnina, wynika ze wstępnych założeń programu Kolej Plus, w ramach którego rząd zamierza wesprzeć samorządy w realizacji inwestycji kolejowych o charakterze regionalnym. Warunkiem będzie jedna pokrycie 15% wartości inwestycji przez samorządy, głównie Samorząd Województwa.

 

O programie Kolej Plus pisaliśmy już po ogłoszeniu go przez premiera Mateusza Morawieckiego. Wtedy nie były znane jednak jego konkrety. Dzisiaj wiemy, że w pierwszej fazie inwestycyjnej zaplanowanej do realizacji w latach 2019-2023 znalazło się przywrócenie komunikacji kolejowej do Żnina i Świecia.

 

W przypadku Żnina planuje się rewitalizację odcinka Bydgoszcz – Szubin linii kolejowej nr 356 oraz budowę linii kolejowej (kiedyś rozebranej) z Szubina do Żnina.

 

Do Świecia miałaby natomiast zostać poprowadzona linia z Laskowic Pomorskich. Do Świecia w przeszłości również docierały pociągi, jednak tory zostały rozebrane.

 

Założenia ,,Kolej Plus" / Grafika: PKP PLK

 

Województwo też planuje

Jak już wielokrotnie informowaliśmy, nie uda się Województwu Kujawsko-Pomorskiemu zrealizować wszystkich kolejowych projektów inwestycyjnych zaplanowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Urząd Marszałkowski po rozmowach z Komisją Europejską zdecydował się przeznaczyć część środków z RPO na prace dokumentacyjne nad kilkoma nowymi odcinkami. Ta decyzja jest dobrą wiadomością, bowiem daje nadzieje, że część inwestycji może być zrealizowana nawet kilka lat szybciej, już w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Jeszcze w tej perspektywie ruszyć mają pracę dokumentacyjne dla inwestycji:

-budowa linii kolejowej z Trzcina do Portu Lotniczego (bez II etapu w kierunku Solca Kujawskiego)

-rewitalizacji linii kolejowej nr 356 na odcinku Bydgoszcz – Kcynia – granica województwa (na odcinku Bydgoszcz – Szubin będzie to zadanie tożsame z założeniami programu Kolej Plus)

-rozpoczęcia prac studyjnych dla budowy linii kolejowej z Szubina do Żnina (tożsame z Kolej Plus)

-rozpoczęcia prac studialnych dla budowy linii kolejowej z Maksymilianowa do Koronowa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

    W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

    Etykiety: covid19
  • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

    W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu