Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekTrwa wizyta prezydenta Dudy na Węgrzech

Trwa wizyta prezydenta Dudy na Węgrzech

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek sobota, 19 marzec 2016 11:33

W czwartek rozpoczęła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech. Prezydent po przylocie do Budapesztu złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim. Wizyta na Węgrzech jest elementem podróży, które odbywa prezydent w ramach przygotowań do szczytu NATO w Warszawie. Jak tłumaczy prezydencki minister Krzysztof Szczerski, wizyty te dotyczą głównie krajów położonych pomiędzy Morzem Bałtyckim i Morzem Adriatyckim.

Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że termin jego wizyty w Budapeszcie nie jest przypadkowy, gdyż w środę 23 marca przypadać będzie Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który został ustalony przez parlamenty obu narodów. Głowa polskiego państwa odwiedzając na kilka dni przed Węgry, chce podkreślić wagę tego dnia.

 

W piątek polski prezydent spotkał się z węgierskim prezydentem Janosem Áderem. Jak się okazało obaj politycy są starymi znajomymi. Prezydent Duda podkreślał również fakt, iż w tym roku obchodzimy Polsko-Węgierski Rok Solidarności dla upamiętnienia wydarzeń z 1956 roku - Dla każdego z naszych narodów z osobna, ale i wspólnie - jest to niezwykły rok, co jeszcze mocniej cementuje przyjaźń między państwami i narodami. Dlatego też zaprosiłem pana prezydenta do Poznania, w czerwcu. Wierzę, że i w ten sposób uświetni rocznicę wydarzeń poznańskich – mówił prezydent Andrzej Duda.

 

- Mam nadzieję, że Europa wreszcie podejdzie na poważnie do kwestii rozwiązania kryzysu imigracyjnego, bo chociażby biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej dzisiaj znajduje się Grecja, niewątpliwie jest to najpoważniejszy problem, z jakim styka się dzisiaj Unia Europejska – mówił na spotkaniu z mediami polski prezydent.

 

Z kolei prezydent Janos Áder podkreślał rolę jaką odgrywa Grupa Wyszehradzka w zderzeniu z kryzysem imigranckim - To Czwórka Wyszehradzka w znacznej mierze przyczyniła się do tego, że Unia dzisiaj już otrzeźwiała.

 

Premier Orban na szczycie w Brukseli

W piątek szef węgierskiego rządu Victor Orban przebywał w Brukseli, gdzie odbywała się kolejna część szczytu Unia Europejska – Polska. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz przy tej okazji krytycznie wypowiedział się o sytuacji wewnętrznej w Polsce. Zareagował na to premier Orban, który zarzucił z jednej stosowanie podwójnych standardów, gdy unijni politycy wobec Polski stawiają bardziej restrykcyjne wymagania, z drugiej zaś strony wezwał – Więcej szacunku dla Polski.

 

Do spotkania premiera Orbana z prezydentem Dudą doszło dzisiaj rano (sobota). Polski prezydent odbywa dzisiaj wizytę w węgierskim parlamencie. Spotka się również z marszałkiem Zgromadzenia Narodowego László Kövérem. Para prezydencka wraz z prezydentem Áderem wzięła dzisiaj również udział w mszy w Bazylice św. Stefana, pierwszego króla Węgier.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.