Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekWęgierski marzec na Kujawach

Węgierski marzec na Kujawach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magyar Hirek sobota, 12 marzec 2016 18:48

W niedzielę 13 marca obchodzić będziemy w Inowrocławiu Narodowe Święto Węgier (przypada ono 15 marca), na pamiątkę wybuchu powstania w Peszcie podczas wiosny ludów. Węgrzy wystąpili wówczas przeciwko austriackiemu zaborcy, a swoim orężem wsparło ich wielu Polaków, w tym wspólny bohater obu narodów gen. Józef Bem. Na tym jednak ciekawych wydarzeń nie koniec.

Decyzją polskiego i węgierskiego parlamentu z 2007 roku, dzień 23 marca obchodzony jest w obu krajach jako Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Od kilku już lat spotkania z kulturą węgierską z tej okazji organizuje Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego oraz Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak. Również w tym roku, a dokładniej 24 marca, będzie można obcować w bibliotece UKW z kulturą węgierską.

 

Przed kilkoma laty w Ogrodzie Botanicznym UKW zasadzono dęby braterstwa. W tym miejscu o godzinie 15:30 rozpocznie się tegoroczne świętowanie Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

17 marca rozpocznie się z kolei trzydniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Budapeszcie, która ma zainaugurować Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

Czeka nas zatem dość bogaty w akcenty węgierskie marzec. Niedzielna manifestacja z okazji Święta Narodowego Węgier rozpocznie się o godzinie 11:00 na rynku, pod pomnikiem św. Jadwigi, postaci która również łączy polski i węgierski naród.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja