Jesteś tutaj: HomeMagazynMagyaHirekWęgierski komisarz popiera niemiecką politykę wobec Polski

Węgierski komisarz popiera niemiecką politykę wobec Polski

Napisane przez  Ł.R. / Balazs Szabo Opublikowano w Magyar Hirek poniedziałek, 11 styczeń 2016 02:42

W środę zbierze się Komisja Europejska, aby omówić działania wobec Polski. Jak się okazuje, podjęcie sankcji wobec naszego kraju, z powodu obaw dotyczących zagrożenia demokracji, popiera węgierski komisarz Tibor Navracsics, odpowiadający za edukację, kulturę, młodzież i sport. Węgierska opozycja oczekuje od premiera Orbana jego głowy.

 

Według niemieckiej gazety ,,Frankfurter Allgemeine Sonnstagszeitung” w Brukseli rozważane jest uruchomienie po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej mechanizmu kontroli praworządności. Bruksela ma być bowiem bardzo zaniepokojona zmianami w Trybunale Konstytucyjnym.

 

Szerzej piszemy o tym Polska na świeczniku Unii Europejskiej

 

Podjęcie tych działań ma popierać również węgierski komisarz Tibor Nabracsics, członek rządzącej partii Fidesz, w przeszłości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, a później Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Victora Orbana.

 

- Komisarz Unii Europejskiej Tibor Navracsics popierając inicjatywę Brukseli przeciwko Polsce, przyniósł wstyd nie tylko sobie i swojemu rządowi, ale także całym Węgrom – komentuje sprawę poseł opozycyjnego Jobbiku Adam Mirkoczki - Komisarz Unii Europejskiej Tibor Navracsics zhańbił tysiącletnią przyjaźń polsko-węgierską.

 

- Konstytucyjny i rządowy system Rzeczpospolitej Polskiej są wyłączną sprawą Polaków i polskiej polityki wewnętrznej. Ani Bruksela, ani Węgry, ani osobiście Tibor Navracsics nie mają z tym nic wspólnego. Jedynym i wyłącznym obowiązkiem węgierskiego rządu i węgierskich polityków - niezależnie od tego czy pracują w Budapeszcie czy w Brukseli - jest szanowanie decyzji państw członkowskich i wspieranie wszystkich ich wysiłków zmierzających do utworzenia suwerennych państw narodowych. Bez nich istnienie silnej europejskiej wspólnoty jest niemożliwe – ocenia Mirkoczki.

 

Jobbik wzywa premiera Orbana do wycofania poparcia Węgier dla zasiadania w Komisji Europejskiej Navracsics.

 

Związani z Victorem Orbanem politycy Fideszu w Parlamencie Europejskim zasiadają w grupie politycznej EPP razem z CDU Angeli Merkel i europosłami Platformy Obywatelskiej. EPP uzyskało największe poparcie na terenie Unii Europejskiej podczas eurowyborów w 2014 roku, stąd też to politycy związani z tą frakcją pełnią najważniejsze funkcje w Komisji Europejskiej. EPP nie jest jednolite w ocenie polityki europejskiej, o czym świadczą różnice zdań pomiędzy Merkel i Orbanem.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja