Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: sobota, 18 styczeń 2020

W czwartek w publikacji poświęconej ks. Janowi Filipiakowi przybliżyłem rolę, jaką w okresie zaborów dla sprawy polskiej odegrało duchowieństwo, cytując dość wzniosłe słowa znakomitego literata Adama Grzymały-Siedleckiego. Ten cytat przytoczę dzisiaj raz jeszcze, tym razem pisząc o innym kapłanie ks. Ryszardzie Markwarcie, który wywodził się z polsko-niemieckiej rodzinny, ale krew w żyłach miał polską, jak pokazały czyny.

Opublikowano w Bydgoszcz

Tradycje bydgoskiego skautingu sięgają roku 1917, gdy przy parafii św. Trójcy, której proboszczem był zasłużony dla Bydgoszczy ks. Jan Filipiak powstała pierwsza drużyna. Skauci odegrali ważną rolę w trakcie Powstania Wielkopolskiego, przyczyniając się do powrotu Bydgoszczy do Polski. W ramach obchodów 100. rocznicy tego wydarzenia odbyła się na Wzgórzu Dąbrowskiego uroczysta zbiórka.

Opublikowano w Bydgoszcz

W tym roku najstarszy bydgoski klub sportowy Gwiazda Bydgoszcz świętuje 100. lecie istnienia, powstał on bowiem w roku powrotu Bydgoszczy do Polski. Z zawodnikami tenisa stołowego, obecnie chluby Gwiazdy, spotkał się premier Mateusz Morawiecki, który w przeszłości trenował tę dyscyplinę sportu.

Opublikowano w Bydgoszcz
sobota, 18 styczeń 2020 11:47

Jan Teska – bydgoska legenda

Należał do tego pokolenia bydgoszczan, którym dane było wywalczyć powrót Bydgoszczy do Polski, ale też później być ważną personą w nowym państwie polskim. O Janie Tesce można by nakręcić bardzo ciekawy film, bowiem jego życiorys jest bogaty, byłoby co pokazywać, od codziennej pracy organicznej w Bydgoszczy, przez dramaturgie frontu zachodniego drugiej wojny światowej, na koszmarze Powstania Warszawskiego w 1944 roku skończywszy.

Opublikowano w Bydgoszcz

Okres od wejścia w życie Traktatu Wersalskiego, czyli od 10 stycznia 1920 roku do 20 stycznia gdy do Bydgoszczy na jego mocy wkroczyły wojska polskie, był czasem radosnego oczekiwania na powrót miasta do Polski po półtorawiekowej niewoli. Zrozumieć tamte emocje, spróbować je sobie wyobrazić, może być nam dzisiaj trochę trudno.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
  • Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie

    Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

  • Mieszkańcy Torunia i Włocławka chą zmian. Będą konieczne przedterminowe wybory

    Największymi miastami naszego województwa, gdzie 21 kwietnia musiała się odbyć druga tura wyborów były Toruń i Włocławek. W pierwszym z tych miast po 22 latach prezydentem przestanie być Michał Zaleski. Nowym włodarzem Torunia zostanie związany z Platformą Obywatelską Paweł Gulewski.

Wiadomości z regionu