Artykuły filtrowane wg daty: środa, 15 październik 2014 https://portalkujawski.pl Mon, 20 May 2024 15:46:46 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Zapowiadają walkę o większą transparentność w Inowrocławiu https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/5156-zapowiadaja-walke-o-wieksza-transparentnosc-w-inowroclawiu https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/5156-zapowiadaja-walke-o-wieksza-transparentnosc-w-inowroclawiu

Startujący w wyborach samorządowych Ruch Nowy Inowrocław na konferencji prasowej negatywnie ocenił transparentność życia publicznego w mieście i zapowiedział podjęcie walki o zmianę obecnej sytuacji, którą określa wręcz jako patologiczną.

- W naszej ocenie władza powinna pozwalać patrzeć sobie na ręce zarówno w zakresie spraw bieżących, przeszłych jak i planów na przyszłość. Tylko władza autorytarna nie ujawniała większości swoich działań, albo też przedstawiała opinii społecznej ich nieprawdziwy obraz – informuje kandydat na prezydenta Inowrocławia Marcin Wroński. W jego opinii podstawą zdrowego funkcjonowania mechanizmów samorządowych jest pełna transparentność działań władzy publicznej.

 

Wroński wraz z radnym powiatowym Sławomirem Szeligą mówił o tym, że z jednej strony dziennikarze i radni nie zawsze mogą liczyć na uzyskanie informacji publicznej, zaś z drugiej strony ratusz utrzymuje za pieniądze podatników swoje media, których koszty utrzymania nie są w pełni jawne.

 

Nowy Inowrocław jest za stworzeniem publicznego rejestru umów zawieranych przez jednostki i przedsiębiorstwa miejskie. Każdy obywatel ma prawo wiedzieć jak są wydawane jego pieniądze i czy nie są przeznaczane na finansowanie znajomych władzy. Dodatkowo tak jak w Sejmie czy w Bydgoszczy w internecie miałyby być publikowane wydruki z imienną informacją, jak w danej sprawie głosowali radni na sesji Rady Miejskiej.

 

- Wykonywanie władzy to rodzaj usługi, jaką zlecają mieszkańcy. Dlatego musimy przeciwdziałać tworzeniu się prywatnych folwarków w jej obrębie – podsumowuje Wroński.

]]>
Inowrocław Wed, 15 Oct 2014 23:06:37 +0200
W sobotę okazja zwiedzić koszary przy ulicy Warszawskiej https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5155-w-sobote-okazja-zwiedzic-koszary-przy-ulicy-warszawskiej https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5155-w-sobote-okazja-zwiedzic-koszary-przy-ulicy-warszawskiej

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza bydgoszczan w sobotę na kolejną wycieczkę z cyklu ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”, w czasie której będzie można odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne zwykłemu śmiertelnikowi. Ta wycieczka będzie jubileuszowa, gdyż minie dokładnie 10 lat od momentu, gdy TMMB zaczęło organizować tę inicjatywę dla mieszkańców Bydgoszczy.

Największą atrakcja wycieczki z tego tygodnia będzie możliwość wejścia na teren koszar wybudowanych w okresie zaboru pruskiego przy ulicy Warszawskiej. Po powrocie Bydgoszczy do Macierzy urzędowała tam piechota wielkopolska.

W kolejnej części wycieczki historyk sztuki Krzysztof Bartkowski przedstawi dzieje bydgoskich rynków: Rybiego Rynku, Zbożowego Rynku, Nowego Rynku i Wełnianego Rynku.

 

Uczestnicy wycieczki udadzą się też na cmentarz Starofarny.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak tradycyjnie wcześniejsze zapisy. Do piątku można to uczynić w godzinach 9:00-15:00 w siedzibie TMMB przy ulicy Jezuickiej 4 lub w tym samym czasie telefonicznie – 52-322-51-96.

]]>
Bydgoszcz Wed, 15 Oct 2014 23:02:19 +0200
Metropolia Bydgoska udowadniała, że kolej miejska w Bydgoszczy ma sens https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5153-metropolia-bydgoska-udowadnia-ze-kolej-miejska-w-bydgoszczy-ma-sens https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5153-metropolia-bydgoska-udowadnia-ze-kolej-miejska-w-bydgoszczy-ma-sens

Na środowej konferencji prasowej Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska przedstawiła swój pomysł na budowę Metropolitarnego Transportu Szynowego, którego rdzeniem miałoby być uruchomienie wzorem trójmiejskiej SKM połączeń kolejowych z Osowej Góry do Fordonu.

 

Sama konferencja została zorganizowana w sposób nietypowy, bo na pokładzie pociągu Przewozów Regionalnych, który przejechał trasę z Zielonczyna (gmina Sicienko) do Fordonu. W ten sposób działacze stowarzyszenia, które wystawiło swoich kandydatów na radnych chcieli pokazać, że Bydgoszcz już dzisiaj posiada potrzebną do tego celu infrastrukturę.

 

 

Przejazdowi towarzyszyła projekcja nagrania przygotowanego wczoraj, gdy jeden z członków SMB nagrywał swój przejazd autobusami miejskimi z Osowej Góry do Fordonu, który zajął znacznie więcej czasu niż w przypadku kolei. Pociąg wyruszył z Zielonczyna, a nie z Osowej Góry, gdyż dopiero na tej stacji istnieje obecnie możliwość zawracania.

 

Krzysztof Ziętara ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy, a także kandydat z okręgu nr 2 (Bartodzieje, Bielawy i Leśne) szacuje, że kosz uruchomienia kilkunastu składów dziennie na tej trasie, to kilkanaście milionów złotych rocznie, a kwestia stworzenia kolei miejskiej wzorem SKM jest do wykonania w ciągu niecałego roku.

 

Tak zorganizowany transport publiczny miałby być dużym udogodnieniem dla mieszkańców gmin ościennych, którzy szybko dojeżdżać mogliby do pracy oraz szkoły – Z badań nam znanych wynika, że 30% mieszkańców Nakła dojeżdża do Bydgoszczy do pracy i szkoły. To jest bardzo duża populacja – tłumaczył Mikołaj Głuszkowski.

 

Stowarzyszenie chce stawiać na kolej, gdyż ta forma transportu jest najszybsza – Autobusy podobnie jak samochody muszą stać w korkach – uzasadniał Głuszkowski.

 

Żeby jednak to wszystko miało sens konieczne jest zintegrowanie biletowe, aby można na jednym bilecie przesiadać się z autobusów i tramwajów na pociągi.

 

 

Metropolia przygotowała plan rozwoju transportu szynowego, którego wdrożenie zajęło by jednak więcej czasu niż jedną kadencje. Zakłada on przywrócenie ruchu kolejowego z Bydgoszczy do Szubina oraz budowę kolejnych linii tramwajowych wraz węzłami przesiadkowymi (tramwaj-kolej). Łącznie SMB proponuje budowę 16 km nowych linii tramwajowych:

- z Bielaw do ulicy Fordońskiej, a następnie wiaduktem do Łęgnowa

- z Ronda Kujawskiego do Ronda Bernardyńskiego oraz na Błonie

- z Ronda Grunwaldzkiego na Plac Poznański i przez Nowy Rynek do Ronda Berndardyńskiego

- dodatkowo z Placu Poznańskiego przebicie do Pięknej

- przedłużenie linii tramwajowej na Wilczaku do ulicy Plażowej

 

 

Stacje przesiadkowe miałyby powstać:

- na Błoniu (planowana przez ratusz)

- na Wilczaku przy obecnej pętli tramwajowej

- na Bielawach

- przy stacji Bydgoszcz Wschód (budowana obecnie w ramach BiT City)

- w Łęgnowie niedaleko pętli tramwajowej

 

Skoro na nasze zlecenie Przewozy Regionalne były wstanie zorganizować przejazd na tej trasie, to oznacza, że nie ma większych przeszkód, aby pociągi z Zielonczyna do Fordonu jeździły na stałe – wyjaśniał kandydat na prezydenta Piotr Cyprys.

]]>
Bydgoszcz Wed, 15 Oct 2014 17:14:15 +0200
W Bydgoszczy także pojawiają się głosy o potrzebie współpracy z Chojnicami https://portalkujawski.pl/region/item/5152-w-bydgoszczy-takze-pojawiaj-sie-glosy-o-potrzebie-wspolpracy-z-chojnicami https://portalkujawski.pl/region/item/5152-w-bydgoszczy-takze-pojawiaj-sie-glosy-o-potrzebie-wspolpracy-z-chojnicami

Przed tygodniem w rozmowie z nami kandydat do Sejmiku Pomorskiego Adam Gogacz mówił o potrzebie współpracy Chojnic z Bydgoszczą. Zgadza się z nim przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz, a radny Stefan Pastuszewski mówi nawet o tym, że to miasto powinno wrócić do naszego województwa.

- Leżymy na granicy województw, stąd też ekonomicznie jesteśmy skazani na bliską współpracę z Bydgoszczą – tłumaczył nam Adam Gogacz - Kiedyś wielu mieszkańców Chojnic pracowało w Bydgoszczy. Podróż pomiędzy naszymi miastami koleją jest przede wszystkim bezpieczna. Jeżdżenie każdego dnia samochodem ponad 100 km przy takim stanie dróg wiąże się mimo wszystko z jakimś ryzykiem.

 

- To są więzi, które trwały kilkadziesiąt lat – przyznaje przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz - Podział, który nastąpił w czasie reformy samorządowej jest sztuczny – z Borowiaków zrobiono Kaszubów – dodaje.

 

Jasiakiewicz przypomina nam, że to Bydgoszcz tworzyła jeszcze nie tak dawno park narodowy w Borach Tucholskich, który swoim zasięgiem dociera do Chojnic.

 

- Te więzy są naturalne, nie tylko z powodu odległości. Występują cały czas więzy między ludzkie chociażby literackie, w których mam okazję uczestniczyć – ocenia radny PiS Stefan Pastuszewski - Mamy silne związki z Chojnicami i uważam, że powinny wrócić do naszego województwa.

]]>
Regionalne Wed, 15 Oct 2014 11:15:40 +0200
Od Bydgoszczy obywatelskości mogliby się uczyć w innych miastach https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5150-od-bydgoszczy-obywatelskoci-mogliby-sie-uczyc-w-innych-miastach https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5150-od-bydgoszczy-obywatelskoci-mogliby-sie-uczyc-w-innych-miastach

W tym roku obchodzimy 25-lecie III Rzeczypospolitej jako ,,ćwierćwiecza wolności po upadku komunizmu”. Dość często pada tutaj słowo ,,demokracja”, a niekiedy ,,obywatelskość”. Warto zadać sobie pytanie, jak z nią dokładnie jest.

Na pewno i to każdy przyzna nie jest idealnie, a co to oznacza – wiele mamy jeszcze jako społeczeństwo do zrobienia. Warto jednak przy okazji ostatnich batalii m.in. o plan transportowy porównać się z Toruniem, gdzie Urząd Marszałkowski się mieści.

 

W Bydgoszczy dziennikarz jest wstanie uzyskać dość szczegółowe informacje w ciągu jednej czy dwóch dób. Niekiedy są to tematy trudne dla prezydenta, jak chociażby za ile miasto wykupiło gdzieś reklamę. Na takie samo potraktowanie w Urzędzie Marszałkowskim nie ma co liczyć – czytamy w publikacji serwisu PopieramBydgoszcz pt. ,,Demokracja po toruńsku”.

]]>
Bydgoszcz Wed, 15 Oct 2014 10:25:12 +0200
PiS chce otwartego wyboru starosty, dlatego już dzisiaj przedstawił kandydata https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/5151-pis-chce-otwartego-wybory-starosty-dlatego-juz-dzisiaj-przedstawil-kandydata https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/5151-pis-chce-otwartego-wybory-starosty-dlatego-juz-dzisiaj-przedstawil-kandydata

Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość zwycięży w wyborach do Rady Powiatu i będzie mieć większość to starostą zostanie obecny wiceburmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz. Powiatowe struktury twierdzą, że mieszkańcom taka deklaracja należy się już dzisiaj, a podział władzy w starostwie nie powinien opierać się za plecami opinii publicznej.

Inicjatywa samorządowców PiS z powiatu inowrocławskiego zwróciła naszą uwagę, gdyż jest to coś nowego w samorządzie.

- Chcemy grać w otwarte karty dla mieszkańców – wyjaśnia nam Mikołaj Bogdanowicz, który został już oficjalnie zaprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość jako kandydat na starostę inowrocławskiego.

 

Do tej pory starostowie wybierani byli na zasadzie, że po wyborach politycy mogący utworzyć koalicję zbierali się między sobą i zza zamkniętymi drzwiami uzgadniali kształt przyszłego zarządu powiatowego. Wyborcy nie mieli na te uzgodnienia większego wpływu.

Gdyby jednak wszystkie komitety wcześniej przedstawiły swoich kandydatów na starostów, to mieszkańcy głosując na kandydata z danej listy, pośrednio oddawali by głos na kandydata na starostę. Tak nieformalnie dogadano się w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego, gdzie wyborcy pośrednio głosowali także na szefa Rady Europy.

 

Uważam, że w ten sposób powinny postąpić także pozostałe komitety – powiedział nam Bogdanowicz.

 

Gdyby tak się stało to można by zorganizować dla opinii publicznej otwartą debatę kandydatów na starostę inowrocławskiego, w której mogliby oni przedstawić swoje wizje powiatu inowrocławskiego.

 

Będziemy zachęcać SLD Lewicę Razem, PSL, PO, Porozumienie Ryszarda Brejzy i Razem Możemy Więcej do wystawienia także i swoich kandydatów na starostów.

]]>
Inowrocław Wed, 15 Oct 2014 09:04:13 +0200
W czwartek odbędzie się sympozjum poświęcone współpracy pod 18 południkiem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5149-w-czwartek-odbedzie-sie-symbozjum-poswiecoen-wspolpracy-pod-18-poludnikiem https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/5149-w-czwartek-odbedzie-sie-symbozjum-poswiecoen-wspolpracy-pod-18-poludnikiem

Przez bydgoską starówkę przechodzi 18 południk, co niektórzy społecznicy chcą wykorzystać dla promocji miasta. W czwartek odbędzie się sympozjum z udziałem przedstawicieli władz lokalnych oraz organizacji turystycznych i krajoznawczych poświęcone wykorzystaniu południka.

Nie będzie się ono odbywać w całości na terenie Bydgoszczy, ale także w Nowej Wsi Wielkiej w powiecie bydgoskim oraz niedaleko dalej położonym Nowym Smolnie.

 

Celem sympozjum jest współpraca regionalna miejscowości i regionów ulokowanych wzdłuż 18 południka – informują organizatorzy.

Rozpocznie się ono o godzinie 10:00 w Hotelu Ratuszowym przy ulicy Długiej, nad którym dokładnie przebiega wspminany wcześniej południk. W trakcie tego spotkania podróżnik Henryk Martenka opowie o wędrówce wzdłuż 18 południka w Afryce. Odbędzie się też dyskusja na temat sposobów budowania relacji międzygminnych w oparciu o południk pt. ,,Złączeni 18 Południkiem”.

 

O godzinie 13:00 na Szwederowie zostanie odsłonięty znak 18 południka, zaś w dalszej kolejności odbędzie się przejazd autokarem do Nowego Smolna na zajęcia terenowe.

]]>
Bydgoszcz Wed, 15 Oct 2014 08:00:41 +0200